Pečivo

Mrkvové tortily ("lokše")
 TOLERANTNÉ*

  • 4 porcie
  • 20 min. príprava
  • 20 min. pečenie

Ja fakt lokše milujem. Nie len pre seba, ale aj pri práci s klientmi. Jedným dobrým receptom totiž dokážeme pokryť tak mnoho - chuť na pečivo (či potrebu si niečo niečím natrieť :)), prílohu, jedlo na cesty, sladkosť, či rýchlovku z mrazu alebo dokonca náhradu cestovín. Zároveň však každý sme veľmi individuálny a každého telo toleruje dobre iné potraviny. Tieto lokše vznikli ako môj nápad "musí to predsa ísť aj bez akejkoľvek múky". A ono to ide :). 

Ako pojivo som použila primárne psyllium. Pomohla som si aj tapiokovým škrobom (alebo múkou) ale je možné ho úplne vynechať. Tieto lokše sú teda plné vlákniny, veľmi ľahko stráviteľné (výrazne mrkvové) a dokonalo pružné - skutočne sa dajú zrolovať do akéhokoľvek tvaru a krásne držia náplň. 

Ingrediencie:

  • 4 hrnčeky najemno nastrúhanej mrkvy (alebo pyré z varenej)
  • 1/4 hrnčeka psyllium 
  • min 2 hrnčeky tapioková múka (predáva sa pod názvom "múka", ale je to škrob) - plus na podsypávanie
  • 1 čl soľ

Príprava:

  1. Mrkvu si natrúhame najemno. Osolíme a premiešame. (Môžeme použiť aj pyré z varenej mrkvy, tekvice či akejkoľvek inej koreňovej zeleniny).
  2.  K mrkve pridáme psyllium a tapiokovú múku (škrob). Spracujeme rukou do cesta. Cesto najprv absolútne nechce držať, ale postupne sa "poddá". Použila som aj tapiokový múku - lebo výrazne pomôže procesu "spojenia". Každopádne, cesto funguje aj bez tapiokovej múky (ak ju netoleruješ). Je vtedy potrebnédať viac psyllia (tak 0.5 hrnčeka a trošku trpezlivosti). Pokiaľ sa po 2-3 min cesto nechce spojiť, pridávaj po lyžičkách vodu. To, čo ho drží je sťava z mrkvy, ktorá sa prepojí s vlákninou (psyllium) a škrobom. Soľ by mala vodu z mrkvy "vytiahnuť", ale ak je mrkvička suchšia, je potrebné vláčnosť doplniť ☺️
  3. Cesto si rozdeľ na 4-6 častí. Každú rukou vytvaruj do formy hrubej placky a jemne popráš zvrchu aj zospodu tapiokovou  múkou (škrobom). Placku vyvaľkaj na tenko (ako klasické lokše) medzi dvoma papiermi na pečenie sa určite neprilepí. Ale ak podsypeš maniokovou múkou, pojde to aj bez papierov.
  4. Kvalitnú nepriľnavú panvicu zohrej na strednom plameni. Vyvaľkanú lokšu na nej opeč z obidvoch strán. Nemám presný odhad ako dlho - veľmi to závisí od veľkosti plameňa. Každopádne, ak začne mať zlatistý nádych, je čas ju otočiť. 
  5. Lokšu presuň na tanier a jemne potri maslom (alebo olivovým olejom, ale s maslom je lepšia :)). Lokše takto poukladaj na seba. 

Úžasné cesto

Úprimne, toto cesto, rovnako ako mandľovo-tapiokové je úplne skvelé. Je pružné a trúfam si tvrdiť, že sa s ním robí rovnako dobre ako s klacickým.

Robí sa s ním jednoduchšie, pokiaľ do základu dáme pyré z varenej mrkvy.

Juli veľmi rad pomáha a objedá ešte surové :D. Výjde vždy - len sa s ním treba niekedy trošku pohrať. Pokiaľ sa nechce spojiť a pekne držať tvar, pridaj tekutinu (pár lyžíc vody alebo viac zeleninového pyré). Pokiaľ sa naopak veľmi lepí, pridaj maniokovú múku. 

Moje TIPY:

  • Cesto funguje skvelo aj s nastrúhanou cviklou, alebo pečenou tekvicou či batátom. Prípadne aj ak ti zvýši zeleninová kaša (tekvicová či brokolicovo-cuketová). Zatiaľ čo s mrkvou, batátom aj tekvicou je chuťovo veľmi neutrálne, cvikla je výrazná (ale podľa mňa skvelá).
  • Manioková múka nie je to isté čo škrob. Múka je výživnejšia, škrob zas chuťovo neutrálnejší. V tomto recepte fungujú skvelo oba. Len pridávaj postupne a hraj sa s množstvom. 
  • Lokše sú skvelé len tak - s maslom a jemne posolené. Takto ich milujú moje deti. U babičky sa zvykli plniť makovou plnkou (ja mám rada plnku vytvorenú z rozvarených čučoriedok, do ktorých zamiešam mletý mak a trochu sladidla). Samozrejme, ako klasika ku kačke sú dokonalé. 
  • Ak sa mi teda podarí nejakú zachrániť do ďalšieho dňa, tak ich milujem plnené podusenou zeleninou a posypané syrom (ako placka - preložené na polovicu). 
  • Lokšu je možné aj zrolovať a nakrájať na tenké prúžky. Vtedy poslúži ako náhrada cestovín (kto netoleruje žiadne obilniny, tak toto je skvelá a chutná alternatíva).
  • Dajú sa použiť aj ako náhrada palaciniek (napr. s omáčkou z horúcich čučoriedok a kokosovou šľahačkou).
  • Ak túžiš po lokšiach chuťovo a štruktúrou čo najviac podobných klasike, tak uber psyllium a daj viac maniokovej múky. 
  1. Michaela Plíšková píše:

    Dnes jsem zkoušela těsto napůl z cukety a dýňového pyré a byly mňam!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů