Záchvatové prejedanie, alias „všežravka“ – čo s tým?

8.3. 20231153x0

Tento článok sa mi píše ťažko – núti ma to totižto „vrátiť sa v mysli“ k spomienkam, keď som to sama zažívala. Úprimne? Vynára sa mi s tým obrovská škála nepríjemných pocitov, od hanby, viny, smútku, cez hnev a túžbu mať to inak. Úplne jasne si spomínam, ako som nebola so svojím telom spokojná. (Už len táto veta sa mi píše náročne – odkrývam v nej totiž tú zraniteľnú časť mňa samej, ktorú som sa dlho, zo všetkého najviac, snažila pred svetom ukryť). Mala som pár kíl navyše už na základnej škole a celú strednú a výšku som striedavo priberala a chudla. Nechápala som a prišlo mi nesmierne nefér, že niektorí moji kamaráti aj rodina jedli z môjho uhla pohľadu „všetko“ a boli štíhli, a ja som sa preto, aby som sa vošla do svojich riflí, musela fakt obmedzovať a kontrolovať. Mala som vyskúšané obrovské množstvo diétnych smerov (väčšinou terapeutických diét podložených kvalitným výskumom), ale pohodlne mi nebolo ani pri jednom. Pri každej diéte som si sledovala, čo si nemôžem dať – a tak úplne logicky, v slabšej chvíľke som toho „čo by som nemala“ zjedla kvantá. Inými slovami: dni keď som bola na nejakej “diéte” sa striedali s tými, kedy som jedla akoby v “záchvate”.

Čo je dôvodom záchvatového prejedania?

Toto je otázka, na ktorú ak v sebe človek nájde odpoveď, tak nájde aj cestu. Úprimne, dôvodov je viacero a veľmi prehľadne som ich pomenovala v mini kurze, ktorý nájdeš tuCesta k zdraviu.

Každopádne, v tomto článku ti chcem ponúknuť jedno extra uvedomenie, a tak trošku obmením pôvodnú otázku: Na aké typy jedla máš chuť, keď príde potreba sa prejesť? Skús si v sebe nájsť odpoveď. Úplne najlepšie bude, ak si tie jedlá aj niekde zapíšeš. To, k čomu ťa to ťahá, je totiž kľúčové.

Máš tie svoje jedlá zapísané?

V tejto chvíli si trúfnem povedať, že viem, čo je ich spoločným znakom. Sú to jedlá buď sladké alebo sacharidové. Tzv. “comfort food”. Častokrát tie, ktoré miluješ od detstva. Však? 

Vieš, ako to viem? Jedlo je totiž to pre nás oveľa viac, ako len palivo. Jedlo má tú silu nás upokojiť, preniesť v mysli do príjemných okamihov, či slúžiť ako náhrada objatia. Ak sa na to pozrieš trošku s nadhľadu, tak ak človeku niečo chýba (láska/pozornosť/pocit zmysluplnosti), cíti sa akoby prázdny. Neraz sa potom snaží zaplniť tú dieru v sebe práve jedlom (alebo aj inými látkami ako cigarety, alkohol…).

Čo je teda tou mojou overenou radou?

Vniesť si do procesu jedenia VEDOMIE a POCHOPENIE. Je to veľmi jednoduché, aj keď nie úplne ľahké. Chce to pozornosť a trošku praxe. Ponúknem ti tu preto jedno mimoriadne účinné cvičenie.

Najbližšie, keď budeš mať nutkavú potrebu ísť jesť, skús sa na pár sekúnd pozastaviť. Nie, neradím ti, aby si sa rozptýlil/a alebo išla robiť niečo iné. To v žiadnom prípade (pretože potláčanie potrieb vedie len k tomu, že sa ešte zosilnia). Práve naopak. Venuj tejto svojej potrebe pozornosť. Bude ti stačiť pár sekúnd. Maj v mysli myšlienku, že si dovolíš dať si čokoľvek, len chceš vedieť, prečo máš chuť jesť práve teraz. 

A spýtaj sa samej/samého seba: Prečo mám chuť teraz na toto konkrétne jedlo?

Dovoľ si, aby ti prišla odpoveď. Na prvýkrát to môže byť trochu zvláštne, a tak ti ponúknem niekoľko možností:

  • Som nesmierne hladný/á, je mi až zle od hladu?
  • Vonia mi?
  • Pretože jedia všetci?
  • Lebo mi je smutno, či mám iný nepríjemný pocit? 
  • Ja ani neviem prečo, ale niečo akoby mimo mňa ma to núti jesť? 
  • Nudím sa?
  • Mám stále chuť na niečo konkrétne? (Napr. čokoládu?)
  • Som úplne vyčerpaná/ý?

.

.

.

Nech je tvoj dôvod akýkoľvek, len si ho uvedom. Nenúť sa zmeniť svoju potrebu sa najesť. Zároveň na každý z týchto dôvodov existuje riešenie. Pri každom je trošku iné. Pozývam ťa preto vykročiť na svoju cestu k zdraviu. Nájdeš tam mini kurz, v ktorom prehľadne popisujem jednotlivé dôvody a riešenia, ako sa vyživiť v súlade so zdravím. Vypočuj si ho teraz – nech v momente, keď ťa znovu “prepadne všežravka”, už budeš mať nástroje, ako ju zvládnuť s ľahkosťou.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů