Ako schudnúť… raz a navždy

24.4. 2024249x0

… alebo prečo počítanie kalórií fakt nie je cesta k zdraviu a spokojnosti v tele.

Začnem pekne od začiatku. Pomerne bežný koncept chudnutia je založený na predpoklade, že hmotnosť je výsledkom rozdielu medzi prijatými a vydanými kalóriami. Častokrát som dokonca počula, že “kalória je ako kalória” a že to jediné, čo človek potrebuje pre chudnutie urobiť, je vytvoriť “kalorický deficit”. Teda prijať menej kalórii ako spáliť. 

Niektorí (dokonca aj tréneri) tvrdia, že je úplne jedno, z akého zdroja kalórie pochádzajú. Iní zdôrazňujú dôležitosť “zdravej stravy”, ale vyzerá to, akoby len málokto chápal a dokázal vysvetliť, že v tele všetko so všetkým súvisí. Prípadne aj fakt, že zdravá strava je vysoko individuálna (vyžaduje vnímanie reakcií svojho vlastného tela) a navyše sa počas rôznych období života mení. 

Poď sa teda najprv spolu so mnou zamyslieť. Môže byť pravdou fakt, že na chudnutie stačí vytvoriť kalorický deficit? Teda prijať menej kalórií, prípadne robiť viac kardio cvičenia? Uvediem pár faktov a podotázok:

  • Počítanie kalórií je v povedomí verejnosti už viac ako 100 rokov. 
  • Ako je potom možné, že počet obéznych ľudí za posledných 100 rokov neustále rastie? 
  • Aké podmienky telo potrebuje, aby spustilo proces chudnutia z tuku a prečo niektorí ľudia nechudnú ani pri kalorickom deficite? Či dokonca začnú priberať? 

Vzbudila som v tebe zvedavosť, či možno dokonca nádej…? Že existuje pre teba či tvojich blízkych riešenie? Skvelé!

Poďme teda “na vec”. 

Hneď na úvod je zásadné si uvedomiť 2 základné skutočnosti:

  1. Naše telo robí za každých okolností všetko preto, aby nás udržalo pri živote.
  2. V tele všetko so všetkým súvisí.

Prečítaj si tieto 2 tvrdenia ešte raz a nechaj ich “dosadnúť”. Uvidíš, že v praxi to znamená, že mnoho “bežných” rád je nielen málo funkčných (a dlhodobo neudržateľných), ale hlavne sú nebezpečné pre celkové zdravie. Dlhodobý kalorický deficit, nedostatok živín (napr. aj kvalitných tukov), nadmerný stres z neprimeraného hladovania, či príliš náročného cvičenia – to všetko prečerpáva rezervy organizmu. Človek získa pocit, že robí všetko správne, je disciplinovaný a jeho telo i tak nechudne. Prichádza frustrácia. Niektorí sa vzdajú, iní na seba ešte viac “pritlačia”. Len tí šťastní sa dostanú k informácii, že chudnutie nie je oddelený proces. 


Súvisí s celkovým stavom organizmu. So stavom metabolického zdravia, hormonálnej sústavy, pečene, imunitného systému, lymfatického systému a svalstva. 

Preto je pre funkčné chudnutie dôležité najprv telo pochopiť. Prečo si vlastne ukladá tuk? Aké má na to dôvody? Prečo ho nechce uvoľniť? Mohlo by to byť aj preto, že je to nebezpečné a život ohrozujúce a ono sa nás fakt len snaží udržať pri živote?

Prečo človek priberá? Prečo si telo ukladá tuk?

Dôvodov je oveľa viac ako nadbytok kalórií. Telo totiž do tuku ukladá všetko, čo nevie inak spracovať. Ukladá tam nie len nadbytok kalórií, ale aj nadbytok glukózy v krvi a všetky toxíny, ktoré nemá v danom momente kapacitu vylúčiť. Jednoducho, tuk je “bezpečné skladisko”. Ide tam všetko, čo je navyše.
Zároveň, tuk je akoby “hotovosť”. Je to pre telo najlikvidnejší zdroj energie – pre prípad, že by sme boli v ohrození a prišlo by dlhé obdobie hladovania. Dnes to pre našu spoločnosť znie už skoro ako sci-fi, lenže hlad bol a v niektorých častiach sveta ešte stále je reálny problém. Nikdy predtým ľudia nemali neustále k dispozícii hojnosť jedla. Telo je preto prednastavené zvládať hlad lepšie ako nadbytok jedla. Ak si telo z akéhokoľvek dôvodu myslí, že je v ohrození, tak bude ukladať tuk. Tu je dôležité pochopiť, že naše telo nereaguje na stav našej chladničky. Ono reaguje na podmienky, ktoré mu tvoríme. Nerovnováha cukru v krvi, neprimerané hladovanie, nárazové intenzívne cvičenie prekladané celodenným sedením, nedostatok spánku… toto telo jednoznačne vníma ako prebiehajúcu krízu (spojenú s narušenou funkciou nadobličiek a kortizolu) a tuk nepustí. Kto by “rozhadzoval” hotovosť v období, keď príde o zamestnanie a zároveň prebieha ekonomická kríza?

Tak aké je riešenie? Ako funkčne schudnúť?

Ako si teda navždy s ľahkosťou a prirodzene udržať optimálnu hmotnosť?

Riešením je začať telu vytvárať podmienky, v ktorých sa bude cítiť bezpečne. To je vlastne úplne prvý krok. Naučiť sa dopriať si každé jedlo v takom zložení, že cukor v krvi zostane v optimálnom pásme. Vrátane sladkej chuti. 

Druhým krokom je vytvoriť podmienky, v ktorých bude mať kapacitu tuk uvoľňovať a spracovávať. Denne podporiť svoje detoxikačné cesty (nielen pečeň, ale všetky). Zároveň znížiť toxickú záťaž, čo nie sú len toxíny, chémia a ťažké kovy, ale aj látky v potrave, ktorú možno vnímaš ako zdravú, ale tvoje telo ju jednoducho nevie stráviť. Naučiť sa vnímať signály hladu a nasýtenia a pochopiť, že na ne vplýva napr. aj dehydratácia alebo únava. Pretože signály hladu a nasýtenia vychádzajú z mozgu – na základe hormonálneho naladenia tela. Nie na základe kalorickej hodnoty jedla či plnosti žalúdka. 

V neposlednom rade je dôležité začať v tele budovať jeho najcennejšie aktívum. Niečo, čo ho udržuje vitálne do vysokého veku. Pomáha inzulínovej senzitivite (teda stabilizuje cukor v krvi) a je zásadné pre metabolické zdravie. Vieš o čom píšem? Sú to svaly. Primeraný tréning, ktorého intenzita je pridávaná s rešpektom voči súčasnému stavu, s dôrazom na regeneráciu a dostatok bielkovín.
Ešte jedna dôležitá myšlienka: dostatok nie je nadbytok. Viac nie je lepšie. Nadbytok bielkovín zaťažuje pečeň aj obličky a telo ich dokáže transformovať na glukózu. Čiže nie vysokobielkovinová strava. Ale strava, ktorá je v rovnováhe. Tebe šitá na mieru. 

Dávajú ti tieto informácie zmysel? Chcel/a by si pochopiť súvislosti a naučiť sa rozumieť svojmu telu? Aby sa tvoja váha prirodzene a jednoducho začala optimalizovať a spolu s tým ti vzrástla energia, vnútorná stabilita, znížili sa všetky bolesti, zlepšila pleť aj radosť zo života? 

Ak áno, pripravila som pre teba webinár. “Konkrétne potrebné kroky” sa na blog spísať nedajú, pretože by to bolo na celý e-book (ktorý je súčasťou webinára). Zároveň webinár má obrovskú výhodu. Neustále si počas neho overujem, či informácie, ktoré hovorím, sú pre všetkých zrozumiteľné.

Ak je pre teba schudnúť dôležité, dovoľ si investovať pár eur a 2 hodiny tvojho času. Vráti sa ti to 100-násobne. Už len ten pocit úľavy, ktorý príde s pochopením, je na nezaplatenie. Ver mi. Sama som si ho zažila. Je život meniaci. 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů