Info o cykle (hormóny/ mozog/ strava…), ktoré potrebuje vedieť každá žena!!!

30.5. 2024371x0

Drahá ŽENA, 

práve si sa dostala k blogu, ktorý by ti mohol zmeniť pohľad na tvoje telo, estetiku a zdravie. Prečo? Lebo si bližšie predstavíme hormóny a fakt, že ak im porozumieš, dokážeš sa skrze stravu a doplnky nádherne stabilizovať. 

Vieš si to predstaviť? Už žiadne návaly hladu a chutí počas PMS, už žiaden pocit “slabej pevnej vôle”, či hľadanie novej a novej diéty po každom cykle (lebo počas PMS pevná vôľa nemá šancu a v tebe sa len prehlbuje pocit zlyhania). A ako bonus miznutie akné, bolestí, nafukovania, estrogénového bruška a dokonca aj PCOS. 

Tento blog som tvorila s hlbokým zámerom. Je ním: Ukázať každej žene, že zdravie a vitalita sú prirodzené (a naše tela dokonalé a kúzelné), POKIAĽ sme ochotné dodržiavať základné zákony Života – teda vytvárať si správne podmienky”. Myslím si, že ti je jasné, že toto výlučne strava či doplnky samé o sebe nedokážu (a z tejto vety aj fakt, ako úprimná ja som :D). A zároveň, ak je výživa správne zvolená, má silu postupne balansovať tvoju vnútornú chémiu tela takým spôsobom, že aj všetky ostatné zákony zdravia sa ti budú dodržiavať s ľahkosťou. Lebo všetko so všetkým úzko súvisí. 

Pobyt v ženskom tele môže byť ako pobyt v kúzelnom zámku

Inými slovami, fakt, že žijeme v ženskom tele – JA aj TY – je naším obrovským DARom. Ja veľmi dobre viem, že na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať. Keď mi niečo podobné niekto niekedy dávno povedal, tak som len zatínala zuby – pretože naše ženské telo je tiež výzvou. Je veľkou výzvou zvládnuť našu ženskú cyklickosť ako aj fakt, že sa neustále menia naše hormóny a spolu s nimi aj potreby a schopnosti. A teda, trvalo mi pomerne dlho, kým som pochopila, prečo to niekto volá “dar”. A tak ti na nasledujúcich riadkoch toto vedomie skúsim posunúť. Začnem rozprávkou :). 

Predpokladám, že si už videla Krásku a zviera od Disneyho. Hneď v úvode tam prichádza otec Krásky do začarovaného zámku. A je to vlastne celé zlé… Je to strašidelné, sú tam hromy, blesky, búrka, nepriateľské prostredie. V tom zámku ho nakoniec uväznia. Prečo to tak je? V skratke – lebo on ho nepozná. On vošiel do priestoru, ktorý je “cudzí”, a aj keď sa niektorí jeho obyvatelia s ním chcú skamarátiť, tak pán nie. Všimni si, že tam vošiel pomerne “drzo” a nemal veľmi snahu sa s priestorom zoznamovať – skôr nadšene využíval jeho potenciál. Potom tam príde Kráska a pomerne rýchlo sa z toho začarovaného zámku stáva čarovné a nádherné miesto. Prečo ti popisujem túto rozprávku? Pretože naše telá (tie ženské ešte o jeden rozmer viac) sú presne ako ten kúzelný zámok. Pokiaľ v nich prebývame a využívame ich potenciál bez toho, aby sme skutočne spoznali a naplnili ich základné potreby, tak sa z nich časom stane veľmi nepríjemné, pre niekoho až desivé miesto (neraz som počula vetu, že sa človek cíti vo svojom tele a/alebo hlave ako vo väzení). Naopak, kedykoľvek začneme nášmu telu dávať pozornosť a vytvárať mu priaznivé podmienky – takmer okamžite nám to začne vracať veľmi príjemným pobytom v ňom. Tak príjemným, že to za to fakt stojí :).

Inými slovami, akékoľvek ženské problémy, ako PMS, cysty, endometrióza, PCOS, neplodnosť či menopauza a návaly – to všetko sú zdravotné výzvy, ktoré majú spoločné korene. V momente, keď ich spoznáš, dokážeš robiť rozhodnutia a zmeny, ktoré nebudú len maskovať nepríjemné symptómy, ale namiesto toho prinesú hlbokú príležitosť na vybalansovanie vnútornej chémie tela. Navyše, nakoľko v tele všetko so všetkým úzko súvisí, vo výsledku sa veľmi prirodzene začnú balansovať/liečiť  aj všetky ostatné systémy tela.  

Hormóny ako orchester na sociálnych sieťach

Najprv si predstavíme hormóny – tak ilustratívne. Tak ako v každom systéme, aj v tele je pre efektívne fungovanie nevyhnutná skvelá komunikácia medzi jednotlivými „podsystémami“. Hádaj, ktoré sú hlavné komunikačné siete nášho tela? Je nimi hormonálna a nervová sústava. Hormonálnu sústavu si môžeš predstaviť ako fb či IG. Nervovú ako messenger. Poslíčkami sú hormóny a nervové impulzy. Hormóny sú teda ako keby si niečo “postla na nástenku”. Hormóny sú pomalšie, menej presné, viac plošné (oslovujú rôzne systémy – rôznych prijímateľov) a zostávajú v tele dlhšiu dobu. Sú ako influenceri. Ovplyvnia mnohých: niektorých menej, iných viac. Ich dosah je rôzny, závisí od kvality ich obsahu, ale aj naladenia publika (receptivity buniek v našom tele). Nervové impulzy sú naopak ako priama správa cez messenger. Okamžitá, cielená a rýchla. Prečítaš si ju aj keď nechceš 😀 (ako napr. bolesť, chlad či zášklb).

Hormonálnu sústavu si môžeme predstaviť aj ako orchester. Každý hormón je nejaký hráč – má teda v danom orchestri svoje presné miesto a účel. Je dôležité, aby hral v súlade s ostatnými. Okrem samotných hormónov – hráčov je mimoriadne dôležitý aj dirigent (hlavným je hypotalamus – teda mozog, čo nás dovedie až k črevu) a akustika miestnosti (teda celé vnútorné prostredie nášho tela). Ako vidíš, je to veľmi komplexné. Práve preto sú umelé hormóny len veľmi výnimočne “šťastným” riešením. Ak už nejaký hormón je tak “mimo”, že to vidno na testoch, tak s najväčšou pravdepodobnosťou je tam problémov viac. Nepočula som o orchestri, ktorý by hral v národnom divadle, pod vedením skvelého dirigenta, s najtalentovanejšími hráčmi, a zároveň by vzal medzi seba nejakého treťotriedneho hudobníka. Pričom ja nie som proti liekom a akútnej medicíne – práve naopak. Som veľmi vďačná za medicínu, ktorá skutočne zachraňuje životy a po dlhšom pobyte v USA pocity vďaky za naše zdravotníctvo zosilneli mnohonásobne :D. Chcem tým povedať len to, že nemôžeme očakávať, že nejaký lekár alebo farmaceutická firma “opraví naše zdravie”, lebo nám sa nechce rešpektovať jeho základné zákony. 

Aké sú hlavné ženské sexuálne hormóny? Je to estrogén a progesterón. Počas cyklu rastú a klesajú, pričom na začiatku hrá hlavné husle jeden, a neskôr by sa mali vystriedať (ak sa tak nestane, tak nastáva estrogénová dominancia – častý problém dnešnej doby). Len tak mimochodom, aj ženy majú k dispozícii testosterón – v ideálnom prípade je to na obdobie cca 5 dní v mesiaci. Skús si v komentári tipnúť, kedy (súvisí to s múdrosťou tela a jeho nastavením za každých okolností udržať život)

Asi už rozumieš, že nemá zmysel proti hormónom bojovať – ale naopak, má obrovský zmysel ich vyladiť (vnímaj tú silu slov – rozdiel medzi jedným a druhým je ako rozdiel medzi zážitkom z orchestra vs. zážitkom z bojového poľa). 

A preto sú ženy cyklické…

No a ako už určite vieš, ženy sú cyklické – a teda majú cyklus, pretože ich hormonálne nastavenie sa mení. V jednotlivých fázach cyklu sa mení nielen hormón, ktorý je dominantný (estrogén vs. progesterón), ale aj ďalšie hormóny a dokonca aj neurotransmitery (hormóny nervovej sústavy). 

Uvedom si prosím ešte raz, že vplyv hormónov je tak veľký, že dokážu určiť pohlavie, vzhľad pohlavných orgánov, či sexuálnu orientáciu. Je tak veľký, ako si len dokážeš predstaviť. Ovplyvňujú aj napr. imunitu, mozog, výkonnosť, detoxikačnú kapacitu tela a teda aj potreby v oblasti stravy, spánku, či naše schopnosti. Počas jednotlivých fáz cyklu sa toho mení mnoho. Môj muž často vravieval, že má pocit, že žije so 4 rôznymi ženami. Najprv ma to hnevalo, neskôr som si začala uvedomovať, ako dobre ma vlastne vníma a pozná :D. 

Takže, si pripravená porozumieť tomu, ako sa môžeš so svojím telom zladiť? Predstavíme si pre ilustráciu prvú fázu… 

Čo sa deje v tvojom tele počas menštruácie:

  • tvoje sexuálne hormóny sú na dne 

Práve hormóny sú tí hráči orchestra v našom tele, ktorí zabezpečujú náladičku, chuť na sex, vysokú energiu, výkon, tvorivosť atď. Chápeš? Realita je, že počas menštruácie má žena prirodzene najmenej energie – a takto to má byť. Ak sa v menštruácii snažíme vybičovať k výkonu (či už nútením sa k aktivite, alebo kávičkami a pod), tak to má svoju cenu. Napr. bolesti hlavy, tenzia, napätie…

  • telo uvoľňuje krv (najvzácnejšiu tekutinu)

Potrebuje teda dostatok nutričných látok, aby malo možnosť vytvoriť novú kvalitnú krv (kŕče a bolesti sú často znakom, že telo krv nechce “pustiť” –  lebo nemá dostatok esenciálnych živín na krvotvorbu (napr. magnézium, B9, B12, železo).

  • je otvorená ďalšia detoxikačná cesta tela

V prípade, ak je oslabená detoxikačná kapacita, alebo príliš veľká nálož toxínov v tele, tak to znamená zosilnený detox všetkými cestami (teda aj nepríjemná hnačka či zvracanie). 

Logicky, telo má počas menštruácie iné potreby aj schopnosti, ako v ostatné fázy cyklu!!!

Čo je teda normálne?

  • príjemná únava,
  • potreba byť v teple a sama so sebou,
  • chuť na teplé a ľahko stráviteľné jedlo (často s dobrým zdrojom železa).

Čo je už volaním o pozornosť? Čo z toho zažívaš?

  • bolesti bruška, 
  • silnú únavu, 
  • bolesť hlavy, 
  • bolesť chrbta (krížov, ale pokojne aj trapézov), 
  • bledosť, slabosť, príliš silné krvácanie,
  • a niekedy aj hnačku či dokonca zvracanie,
  • výrazne oslabená imunita – častejšie nádchy či infekcie.

Všetky tieto symptómy majú ďaleko od príjemného, a predsa, každý jeden z nich má zmysel. Symptómy sú ako volanie po pozornosti… ako keď malé dieťa kričí, búcha a plače… tak ťa tvoje telo skrze nepríjemné symptómy prosí o tvoju pozornosť. 

Tvoje telo Ti skrze symptómy hovorí svoje konkrétne potreby…

Úplne jednoducho, počas menštruácie si pýta oddych, pokoj a dostatok živín. 

Základom je samozrejme výživná, rovnovážna a ľahko stráviteľná strava. Následne pre menštruáciu bez nepríjemných symptómov potrebuješ telu zabezpečiť: 

  • rovnováhu cukru v krvi, 
  • veľa antioxidantov a zníženie zápalu (forma pokoja),
  • hydratáciu aj vo vnútri buniek,
  • ako aj všetky živiny potrebné pre krvotvorbu. 

Dáva Ti to zmysel a chcela by si porozumieť všetkým svojim fázam, plus získať konkrétne nástroje, čo pre seba môžeš urobiť

Ak áno, pripravila som pre teba webinár:

Spolu si prejdeme

  • jednotlivé fázy cyklu, 
  • aké pocity sú normálne a prirodzené a čo sú už symptómy, ktorými volá telo po pozornosti, 
  • povieme si úplne presne, čo je dôležité mať na tanieri počas jednotlivých fáz – a najmä PMS, aby si už nikdy nemala chute či potrebu sa prejesť, 
  • prejdeme si aj kedy viac oddychovať a aj aké tvoje schopnosti sú na maxime, 
  • samozrejme, vysvetlím ti aj aké doplnky sú v jednotlivých fázach cyklu pre telo potrebné a prečo to tak je, 
  • kedy si žena môže dovoliť prerušovaný pôst, zníženie kalórií či výraznejšie zníženie sacharidov v strave – a kedy rozhodne nie (aj prečo),
  • prečo počas PMS máš pocit, že „nemáš pevnú vôľu v strave ani cvičení“ – a hlavne, že to tvoje telo robí v podstate pre teba,
  • porozumieš čo sa deje, čo potrebuješ urobiť a pevnú vôľu už nikdy nebudeš potrebovať.

Si zvedavá? Čakám ťa na webinári.

S láskou

Lea

PPS: Ak si sa dočítala až sem, tak som si istá, že investícia v hodnote 4-roch káv a 2 hodín tvojej pozornosti bude jednou z najlepších v tvojom živote. 

PS: Po pozretí mi prosím napíš mailom, alebo tu do komentára, ktorý “aha moment” bol na webinári pre teba najväčší a aké 2-3 tipy ideš reálne zaradiť do svojho života. Je pre mňa veľmi dôležité sa vo svojej práci neustále zlepšovať – a takýto feedback má pre mňa obrovskú hodnotu. 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů