Dezerty
Kokosovo-pestrecové nepečené guľôčky
- 12 porcií
- 20 min. príprava
Tieto guľôčky milujem. Z viacerých dôvodov. Okrem výživového hľadiska, ja osobne veľmi oceňujem praktickosť. Príprava je super jednoduchá - len sa zmieša pár ingrediencií a hotovo :). Nie je šanca, že by "koláč nevyšiel", pretože výsledok vidíme a môžeme ochutnať priamo z tej misky :D... takže vždy niečo vieme dosypať, aby sa nám konzistencia aj chuť páčili.
Ingrediencie:
- 1 hrnček mletých mandlí
- 1 hrnček strúhaného kokosu (alebo 1/2 hrnčeka strúhaného kokosu + 1/2 hrnčeka pestreca)
- 2 hrnčeky čučoriedok
- 4 PL masla/kokosového oleja
- 2 PL medu
- štipka soli
- mandle/kokos/škorica/kakao/karob - na obaľovanie
Príprava:
- Do rajničky vysypeme čučoriedky a maslo/kokosový olej a spolu to varíme do zhustnutia - asi 10 min. Vznikne hustejšia omáčka skoro ako džem.
- Do misky nasypeme suché ingediencie a premiešame. Tieto suroviny sú veľmi dobre navzájom nahraditeľné. Spolu potrebujeme dva hrnčeky suchých. Ideálne je, ak je 1 hrnček najemno mletých orieškov a 1 hrnček niečoho, čo dodá cestu štruktúru (nadrobno sekané oriečky, mletý mak, kokos či pestrec).
- K suchej zmesi vlejeme čučoriedkovú omáčku, premiešame a pridáme med.
- Hmota by mala byť dobre tvarovateľná. Ak je veľmi suchá, môžme pridať trošku roztopeného masla alebo medu. Ak je naopak veľmi mokrá, prodajme trošku mletých orieškov.
- Z cesta formujeme malé guľôčky. S procesom sa môžeme vyhrať. Napríklad môžeme dovnútra dať celý oriešok, alebo kúsok kvalitnej horkej čokolády. Následne ich obaľujeme.
Guľôčky s pestrecom
Ak do cesta pridáme pestrec, tak môžeme tieto guľôčky považovať za prírodný liek na regeneráciu pečene :). Mňam... je nádherné žiť vo svete, kde "lieky" chutia takto. A majú na zdravie len pozitívny dopad bez vedľajších účinkov 🙂 - teda v mojom svete...
Moje TIPY:
- Čučoriedky môžeme použiť aj mrazené.
- Oriešky na obaľovanie guľôčok môžeme použiť mleté alebo najemno nasekané.
- Kakao použijeme len v prípade, že ho dobre tolerujeme, pri histamínovej intolerancii ho nahradíme karobom.
- Je skvelé si pripraviť naraz viac a zamraziť. Takto budete mať po ruke zdravé dobroty pre vás aj vašich blízkych, či nečakanú návštevu.
- V recepte môžeme nahradiť 1/2 hrnčeka suchých ingrediencií drveným plodom pestreca mariánskeho. Nikto, naozaj nikto, si nevšimne, iba naša PEČEŇ 🙂
- Z pestreca sa dajú kúpiť rôzne produkty. Drvený plod má však jednoznačne najväčší účinok. Problém je, že je náročné ho zjesť. Obsahuje obrovské množstvo vlákniny a pri jeho užívaní (podla mňa) vzniká pocit, ako keby som žula piliny s troškou hliny.
Je dôležité kúpiť kvalitný produkt a po otvorení ho ovoňať. Mal by mať príjemnú, jemne orieškovú vôňu... V žiadnom prípade nejeme pestrec, ak máme pocit, že je napadnutý plesňou - čo sa niekedy stáva.
Liečebná dávka je 2-3 guľôčky ráno a večer (pričom prvých 10 dní pokojne aj dvojnásobok).
Je dobré ich jesť nalačno - nech sa zvýši regeneračný účinok. Ja osobne jem celu dávku naraz, ako raňajky. Kúru si zvyknem dopriať kratšiu, ale za to pravidelne, aspoň 1-2x do roka. - Ja si takúto regeneráciu pečene úprimne užívam :).
- Guľôčky sú vhodné aj pri histamínovej intolerancii (pri väčšine ľudí) a v šestonedelí.