Raňajky
Mandľové lievance
- 8 porcií
- 15 min. príprava
- 40 min. pečenie
Moje úplne najobľúbenejšie cesto na lievance. Je skvelé. Robievam ho v rôznych variáciách (viď tipy nižšie) a vždy má úspech. Recept je rovno na 8 porcií, pretože aj to býva málo (moje deti ich potom chcú na obed aj večeru a ja vlastne vzhľadom k zloženiu ani nemám námietky ;)).
Ingrediencie:
- 1 hrnček mandľovej múky
- 1/2 hrnčeka kokosovej múky
- 1/2 hrnčeka tapiokového škrobu (alebo 3 PL psyllia)*
- 6 vajíčok
- 1 na hrubo nastrúhané jablko
- 1/2 hrnčeka kokosového mlieka
- 2 čl sódy bikarbóny
- 2x štipka soli
- kôra z 1 bio citróna
- maslo alebo ghee na opekanie
Príprava:
- Zoznam ingrediencií vyzerá byť dlhší, ale stojí to za to. Do misky dáme múky (mandľovú, kokosovú a tapiokový škrob), sódu a soľ. Premiešame.
- K múkam teraz na hrubo nastrúhame 1 jablko a kôru z 1 bio citróna (voliteľné). Následne pridáme mlieko a vajíčka. Cesto dobre premiešame. Je trošku hustejšie ako klasické a je to takto v poriadku. Výsledkom sú jemnunké nadýchané lievančeky. Čo sa týka kokosového mlieka, tak tu je môj extra tip ;). Po otvorení konzervy býva na vrchu "hustá" časť - v podstate smotana. Tú si ja zvyknem v tomto prípade odobrať bokom, a použijem ju na záver pri servírovaní. Je dokonca možné ju vyšľahať na kokosovú šľahačku. Mňam, Do cesta potom používam tú redšiu časť mlieka - spodok konzervy.
- Čo sa týka sladidla, mne príde samotná kokosová múka, mandľová múka a kokosové mlieko jemne nasladlé. Každopádne, cesto unesie 2 PL javorového sirupu či kokosového cukru.
- Nepriľnavú panvicu dáme na plameň nižšej teploty a roztopíme na nej trošku ghee alebo kokosového oleja.
- Po zohriatí panvičky si naberieme z cesta 1 kopcovitú polievkovú lyžicu a tvoríme menšie lievance (lepšie sa otáčajú a aj vyzerajú chutnejšie). Cesto so psylliom je huste, takže je dôležité mu "pomôcť" do tvaru lievanca (ja používam prst :D).
Keď sa cesto začne zvrchu "zaťahovať", je čas ich otočiť. Pečieme ešte asi 2 minútky aj z druhej strany a odkladáme bokom.
TIPY do kuchyne:
- Cesto rada sezónne dochucujem. To znamená, že niekedy do neho primiešam 4 PL maku. Inokedy nahradím jablko hruškou a pridám škoricu. Na jeseň použijem namiesto jablka 1/2 hrnčeka tekvicového pyré a pridám škoricu, mletý zázvor a muškátový oriešok. Ďalšia varianta sú mleté pekanové oriešky (namiesto mandľovej múky), strúhaná mrkva namiesto jablka, škorica, muškátový oriešok a zázvor. Jednoducho: HRAJME SA!
- Vzhľadom k jablku strúhanému nahrubo, lievance sú trošku "kostrbaté". Ak chceš hladké livance, premixuj cesto v mixéri.
Jedlo ako zážitok pre všetky zmysly
Lievance (akékoľvek) vnímajme ako „podklad“ pre chuťový zážitok. Inými slovami, skúšajme vyskladať stôl tak, aby na ňom bolo: niečo chrumkavé, niečo jemné a lahodné, niečo sladké, niečo kyselkavé, niečo, čo sa dá jesť rukami, rôzne vône, farby, tvary a pod.
U nás nezvykne chýbať:
- vyšľahaná kokosová smotana alebo kokosové maslo
- čerstvé sezónne ovocie
- džemy/kvalitné orieškové maslá (aj orieškovo-kakaové ;))
- horúca omáčka z mrazeného ovocia (čučoriedky sú TOP)
- plátky mandlí
- jablká či hrušky karamelizované na masle (v panvici nechám rozpustiť maslo (1PL na 1 jablko). Zvýšim teplotu a pridám ošúpané na tenučké mesiačiky nakrájané jablko. Prudko ho opečiem, po minúte premiešam a opečiem aj z druhej strany. Pridám štipku soli. Vezmem z tepelného zdroja a vmiešam 1 čl javorového sirupu/medu.)
Nutričné TIPY:
- Kto netoleruje mandle, môže ich nahradiť akýmikoľvek inými mletými orechami. Kto netoleruje žiadne orechy, pozri recept na "tolerantné lievance".
- * Do cesta si vyber buď 1/3 hrnčeka tapiokového škrobu, alebo 3 PL psyllium. Obe plnia úlohu pojiva. V podstate akoby štrukturálne nahrádzajú lepok. Obe alternatívy bývajú veľmi dobre tolerovateľné. S tapiokovým škrobom je cesto podobné klasickému, je to však škrob (rada to s ním v strave nepreháňam). Psyllium je čistá rozpustná vláknina - v podstate liečivá potravina. Použitím psyllia je cesto veľmi husté - a má to takto byť. Pri oboch verziách sa obracajú ľahko a chutia veľmi dobre.
- Kokosová múka je vlastne ideálna múka na pečenie. Je plná vlákniny, mimoriadne dobre tolerovaná, zvláda aj vysoké teploty. Jediný problém je, že je mimoriadne "savá", cesto s ňou nedrží a býva suché. Preto je dôležité je kombinovať s inými múkami (v tomto prípade tapioka/psyllium) a dostatkom vajíčok, plus kokosové mlieko.
- Lievance sú skvelé aj v šestonedelí. Jediná "otázna prísada" sú mandle. Mandle sú zvyčajne najlepšie tolerované orechy vôbec. V ajurvéde sa napríklad hrsť mandlí denne zaraďuje do jedálnička žien po pôrode zámerne. Pomáhajú perlistatike čriev, obsahujú vysoké množstvo vit. E, potrebného pre zdravie mozgu a nervovej sústavy - čo je dôležité pre mamku aj bábätko. Vit E je zásadný aj pre zdravie pokožky (teda pozitívny vplyv na strie či akné). Samozrejme, je dôležité najpr otestovať reakciu seba aj bábätka - lebo každý sme individuálny. Takže vyskúšať ráno a vnímať seba aj bábo počas dňa. Kľúčové je aj množstvo.
Super lívance!
Dají se dát do mrazáku a vytahovat po jednom a jen ohřát? Nezkoušel někdo? ❤️
Áno, dajú. Dokonca, keď bola Juli bábätko, mala som ich v mraze nakrájané na „hranolky“ a žužlala ich ešte zamrznuté – keď sa jej prerezávali zúbky.
Dalo by sa použiť kravské plnotučné mlieko miesto kokosového?
Áno, určite dalo. Rovnako aj mandľové alebo akékoľvek iné. Je len dôležité si overiť, že ho človek dobre toleruje (aj v kombinácií s tým, čo si dáva „na vrch“ na tie lievance).
FAMÓZNE 🙂 🙂 🙂
A skvelo sa urobia aj vo wafľovači 🙂 Takže ja z tohto cesta robím raz lievance a raz wafle a deti sú s chuťou maximálne spokojné a ja tiež 🙂
Tieto zatiaľ vyhrávajú nad kokosovými 🙂
Aj u nás :). Tie kokosové sú skôr takým záchranným receptom, pokiaľ je človek vo fáze, kedy potrebuje mimoriadne jemné a dobre tolerované suroviny. Tieto mandľové sú ale stálica – overené aj mnohými návšetvami.