Pečivo
Mrkvové tortily ("lokše")
TOLERANTNÉ*
- 4 porcie
- 20 min. príprava
- 20 min. pečenie
Ja fakt lokše milujem. Nie len pre seba, ale aj pri práci s klientmi. Jedným dobrým receptom totiž dokážeme pokryť tak mnoho - chuť na pečivo (či potrebu si niečo niečím natrieť :)), prílohu, jedlo na cesty, sladkosť, či rýchlovku z mrazu alebo dokonca náhradu cestovín. Zároveň však každý sme veľmi individuálny a každého telo toleruje dobre iné potraviny. Tieto lokše vznikli ako môj nápad "musí to predsa ísť aj bez akejkoľvek múky". A ono to ide :).
Ako pojivo som použila primárne psyllium. Pomohla som si aj maniokovou múkou (zvanou tiež cassava) - je prirodzene bezlepková, ale tú je možné aj úplne vynechať. Tieto lokše sú teda plné vlákniny, veľmi ľahko stráviteľné a dokonalo pružné, pokiaľ ich neupečieš do chrumkava, skutočne sa dajú zrolovať do akéhokoľvek tvaru a krásne držia náplň.
Ingrediencie:
- 4 hrnčeky najemno nastrúhanej mrkvy alebo pyré z varenej
- 1/4 hrnčeka psyllia*
- cca 2 hrnčeky maniokovej múky (cassava) + na podsypanie*
- 1 čl soli
Príprava:
- Mrkvu si natrúhame najemno. Osolíme a premiešame. Môžeme použiť aj pyré z varenej mrkvy, tekvice či akejkoľvek inej koreňovej zeleniny - ak použiješ pyré, s cestom sa pracuje ľahšie.
- K mrkve pridáme psyllium a maniokovú múku (casava).
*Ja pri týchto lokšiach používam kombináciu maniokovej múky (cassava) a psyllia - ako je v recepte. Každopádne, cesto funguje aj IBA z mrkvy a psyllia (je ho vtedy potrebné dať viac - tak 0.5 hrnčeka a trošku trpezlivosti). Zároveň cesto bude fungovať aj bez psyllia - iba s maniokovou múkou (cassava).
POZOR! Manioková múka (cassava) a tapiokový škrob (veľmi často predávaný pod mätúcim názvom "tapioková múka") pochádzajú z rovnakej rastliny, ale sú to 2 rozdielne produkty. Cassava obsahuje aj vlákninu, zatiaľ čo škrob je biely prášok bez chuti a vône. V tomto recepte fungujú oba (teda aj múka aj škrob), ALE s múkou sú lepšie a výživnejšie. Pri použití škrobu vzniká trochu gumová konzistencia. - Spracujeme rukou do cesta. Cesto najprv absolútne nechce držať, ale postupne sa "poddá".
- Ešte tip - Pokiaľ sa po 2-3 min cesto nechce spojiť, pridávaj po lyžičkách vodu. To, čo ho drží, je sťava z mrkvy, ktorá sa prepojí s vlákninou a škrobom. Soľ by mala vodu z mrkvy "vytiahnuť", ale ak je mrkvička suchšia, je potrebné tekutinu doplniť .
- Cesto si rozdeľ na 4-6 častí. Každú rukou vytvaruj do formy hrubej placky a jemne popráš zvrchu aj zospodu maniokovou múkou (cassava). Placku vyvaľkaj na tenko (ako klasické lokše) - medzi dvoma papiermi na pečenie sa určite neprilepí. Ale ak viac podsypeš, pôjde to aj bez papierov.
- Kvalitnú nepriľnavú panvicu zohrej na strednom plameni. Vyvaľkanú lokšu na nej opeč z obidvoch strán. Nemám presný odhad, ako dlho - veľmi to závisí od intenzity plameňa. Každopádne, ak začne mať zlatistý nádych, je čas ju otočiť.
- Lokšu presuň na tanier a jemne potri maslom (alebo olivovým olejom, ale s maslom je lepšia :)). Lokše takto poukladaj na seba.
Úžasné cesto
Úprimne, toto cesto, rovnako ako mandľovo-tapiokové, je úplne skvelé. Je pružné a trúfam si tvrdiť, že sa s ním robí rovnako dobre ako s klasickým.
Robí sa s ním jednoduchšie, pokiaľ do základu dáme pyré z varenej zeleniny.
Juli veľmi rada pomáha a objedá ešte surové :D. Vyjde vždy - len sa s ním treba niekedy trošku pohrať. Pokiaľ sa nechce spojiť a pekne držať tvar, pridaj tekutinu (pár lyžíc vody alebo viac zeleninového pyré). Pokiaľ sa naopak veľmi lepí, pridaj maniokovú múku alebo psyllium.
Moje TIPY:
- Cesto funguje skvelo aj s nastrúhanou cviklou, alebo pečenou tekvicou či batátom. Prípadne aj ak ti zvýši zeleninová kaša (tekvicová či brokolicovo-cuketová). Zatiaľ čo s mrkvou, batátom aj tekvicou je chuťovo veľmi neutrálne, cvikla či brokolica sú výrazné (ale podľa mňa skvelé).
- Manioková múka (cassava) nie je to isté, čo tapioková múka (škrob). Múka je výživnejšia, škrob zas chuťovo neutrálnejší. V tomto recepte fungujú skvelo oba. Len pridávaj postupne a hraj sa s množstvom. Škrob ale vo výsledku môže vytvoriť "gumovú" konzistenciu.
- Lokše sú skvelé len tak - s maslom a jemne posolené. Takto ich milujú moje deti. U babičky sa zvykli plniť makovou plnkou (ja mám rada plnku vytvorenú z rozvarených čučoriedok, do ktorých zamiešam mletý mak a trochu sladidla). Samozrejme, ako klasika ku kačke sú dokonalé.
- Ak sa mi teda podarí nejakú zachrániť do ďalšieho dňa, tak ich milujem plnené podusenou zeleninou a posypané syrom (ako placka - preložené na polovicu).
- Lokšu je možné aj zrolovať a nakrájať na tenké prúžky. Vtedy poslúži ako náhrada cestovín (kto netoleruje žiadne obilniny, tak toto je skvelá a chutná alternatíva).
- Dajú sa použiť aj ako náhrada palaciniek (napr. s omáčkou z horúcich čučoriedok a kokosovou šľahačkou).
- Ak túžiš po lokšiach chuťovo a štruktúrou čo najviac podobných klasike, tak uber psyllium a daj viac maniokovej múky.
Lei sú skvelé.
Recept mi poslala Michaela Novisedlakova..Veľmi ich ospievala.
Ja som dala pšenovu múku a super..Aj cesto sa mi pekne spracovalo,aj vyvalkat dalo.
Ďakujem za inšpiráciu ♥️
ďakujem. už mi je to jasné 🙂
Dnes som skúsila z uvarenej mrkvy, no nechcelo sa mi presne odmerať koľko hrnčekov mám mrkvy, tak som dala škrob od oka a asi som to prehnala, lebo sú také veeeľmi gumové-také asi nemajú byť, však? Po opekaní boli z jednej strany aj viac biele – ani to tak asi nemá byť? Lei, prosím chcem sa ešte opýtať, lebo keď to čítam pozorne a pomaly, niektoré veci mi nie sú jasné. Príprava odsek 2. – Každopádne cesto funguje aj bez škrobu. – Ako je to myslené?
Potom je ešte spomenutá manioková múka – že sa dá použiť. Prosím v akom pomere? Alebo sa dá len s maniokovou múkou? V ingredienciach je len škrob – čiže je to ok aj čisto len so škrobom, však? Určite vyskúšam znova, zajtra dokúpim mrkvu aj škrob :-), múku mám objednanú…
ďakujem 🙂
Mati, ďakujem za poznámku. Znova som prešla celý recept a upravila ho. Verím že už zrozumiteľne :D. Skús pozrieť, a daj mi vedieť :).
Dnes jsem zkoušela těsto napůl z cukety a dýňového pyré a byly mňam!