Je štvrtok, manžel práve kúpil letenky pre mňa a deti, v pondelok letíme. Z domu odchádzame už v nedeľu doobeda (ešte vezieme zvieratá ku kamarátke – pretože cesta s nimi je náročná a stresujúca pre všetky zúčastnené strany).
V praxi to znamená, že začínam baliť :).
Absolútne sa mi nechcelo baliť vopred – u nás do poslednej chvíle nie je isté, či a kedy ideme… a hlavne, všetky veci, ktoré potrebujem zbaliť, aj denne používame. Čiže na zbalenie mám 3 doobedia (poobedia a večer mám tieto dni konzultácie a webinár).
V podstate aj mňa samú prekvapuje, aká som pokojná (a píšem si blog :D).
Uvedomujem si však, že mám v tom už celkom dobrú prax (skúsenosti a zručnosti sú tak cenné) a poriadok v mysli. Vo svojej podstate, presne viem, čo potrebujeme – neberiem nič navyše a nestáva sa nám, že by nám niečo chýbalo. Všetko má svoje miesto…
Zároveň, pamätám si časy, keď som so sebou brala veľa vecí, a i tak som to podstatné nakoniec v kritickej chvíli nemala a zháňala po obchodoch. Potom som skĺzla do opačného extrému, v ktorom som nebrala takmer nič – veď všetko sa dá kúpiť. Pravdou je, že väčšinou áno… a predsa sú situácie, keď je podstatne pohodlnejšie to dôležité jednoducho mať pri sebe. Tak som si povedala, že to tu spíšem. Možno to niekoho inšpiruje – a hlavne, ja sama sa sem budem pri ďalších cestách vracať :). Mať spísaný zoznam je veeeeľmi pohodlné (myseľ sa môže úplne uvoľniť – lebo nie je šanca, že by na niečo zabudla 🙂 ).
Čo si zbaliť na cestu lietadlom (či dlhú cestu autom)
Cesty lietadlom (najmä dlhé lety s prestupmi) sú “kapitolou samé o sebe”. Zároveň v mnohom sú podobné dlhému cestovaniu autom. K sebe (teda do malej príručnej batožiny alebo pod nohy do auta) si dávam to najpodstatnejšie. Aby som to fakt mala poruke.
Príručná batožina – malá
Ako prvé balím vždy príručnú batožinu. Idú tam tie najpodstatnejšie veci a je minimálna šanca, že sa stratí (narozdiel od kufrov…, s čím mám veľmi zaujímavé skúsenosti :D, ktoré som spísala v článku “Cesta do Texasu”). Do mojej príručnej batožiny teda jednoznačne patrí:
Túto lekárničku mám zbalenú v priesvitnej taštičke a nosím so sebou úplne všade. (Aj doma ostáva v tej istej priesvitnej taštičke – má čestné miesto na poličke). Tým, že je vždy zbalená, tak ju len presuniem do ruksaku, ktorý si beriem do lietadla.
Väčšinou nič z toho nepotrebujem (našťastie), a zároveň, ak by sa niečo udialo, tak s touto pomocou to viem zvládnuť zvyčajne bez potreby návštev lekárov či lekárne. Je tam prvá pomoc pri tráviacich problémoch, pri vírusovej infekcii, alergickej reakcii aj vonkajšom zápale.
Približne 2 týždne pred cestou, počas cestovania a ešte pár dní po dlhom lete si dávam záležať, aby som telu vytvorila optimálne podmienky. Preventívne nasadím sebe a deťom probiotiká, vyššie dávky vitamínu C, kvalitný horčík, vit. D. Sódou si každé ráno umývam jazyk (preto ide so mnou aj na cesty :D).
Na jedenie toho neberieme veľa. Pred cestou mám väčšinou stiahnutý žalúdok a deti toho tiež veľa nezjedia. Zároveň však ovocie a orechové maslo je naša záchrana. V lietadle si objednávam vždy bezlepkové jedlá. Väčšinou sú jedlé (častokrát dokonca viac ako klasické chody). Chlieb si ale beriem vlastný – je to maličké balenie (to, čo tam podávajú ako bezlepkové pečivo, má „prečudesnú“ štruktúru aj vôňu).
Toto všetko si poukladám do vaku (ak ideme s manželom, tak to rozložím do 2 vakov), či veľkej kabelky. Aby som mala istotu, že to fakt budem mať pri sebe. Niekedy sa totiž stane (keď je plné lietadlo), že druhú príručnú batožinu nedovolia zobrať so sebou na palubu (najmä také malé kufríky). Keď sa mi to stalo prvýkrát, stiahlo mi žalúdok a prišla mierna panika… Mala som tie najpodstatnejšie veci (vrátane plienok pre Juli napr.) aj tam, a pred nástupom do lietadla som ich prehadzovala do kabelky s Juli v šatke. Dosť nepríjemná situácia – poučenie na celý život :).
Taaak… ani neviem ako, a blog má 3 strany a ja dnes pocit, že “to je viac ako dosť”. A tak mi napadá – je ešte niečo, čo nesmie chýbať v tvojej príručnej batožine?
Podeľ sa v komentári – vždy sa rada inšpirujem.
Zároveň, bol tento článok pre teba nejako prínosný? Je niečo, čo ťa extra zaujíma? Zvažujem totiž, že napíšem aj jeho pokračovanie, kde budú tipy, čo balím do klasickej batožiny (pričom niekedy (v závislosti od ročného obdobia a destinácie) sa nám všetko ostatné zmestí do tých väčších príručných…, a aj tak zostáva pocit, že máme všetko čo potrebujeme = presný dostatok).
S láskou, Lea
Čo je magnézium v organickej forme?
Ja ešte na cesty balím jačmeň a podstatne viac jedla, lebo moje dieťa sa jedlom uzemňuje, že ľahšie potom zvláda cestovanie 🙂
Organická forma je napr malat, bisglycinat, threonat, citrat… v tomto článku nájdeš celkom prehľadne rozdelenie: https://leaslampiakova.sk/nutricne-info/magnezium/