Domáca lekárnička – vírusy

23.11. 2022997x0

V prvom rade by som chcela upozorniť, že nič z tohto tu napísaného nenahrádza zdravotnú starostlivosť
a ani ju nevylučuje! Ak ste vy alebo deti choré a návšteva lekára vám má potenciál pomôcť (hoc aj len tým, že vás upokojí), tak za to stojí. Zároveň však všetko, čo je tu uvedené, má obrovský potenciál vytvoriť telu podmienky na to, aby sa vyliečilo čo najskôr. Inými slovami, tento článok má informačné a edukačné účely
– neslúži na diagnostické účely a ani nenahrádza lekársku starostlivosť.

Ľudské telo je prirodzene nastavené tak, aby sa samo liečilo. Úplne jednoduchým dôkazom je, ak si všimneme, čo robí pri porezaní. Úplne stačí, ak ranu vyčistíme a prelepíme. Ona sa zahojí „sama“.
Telo proste vie, ako sa má opraviť – len potrebuje správne podmienky. Nižšie je zoznam toho, čo telu pomáha v prípade, ak do systému (teda do tela) vstúpia vírusy.

1. Strava

Jedlo má potenciál ovplyvniť priebeh choroby. Jedlo má jedny z najsilnejších preventívnych účinkov, ale rovnako vieme správnym jedlom telu pomôcť, aj keď už na nás niečo „lezie“. Ideálne je, ak je naša bežná strava protizápalová. To znamená, postavená na zelenine, kvalitných tukoch, bylinkách, ovocí a ostatných prirodzených potravinách.
Je dôležité, aby bola v rovnováhe, nedráždivá a dostatočne výživná (vysvetlenie tejto vety nájdeš v ukážke e-booku “Stravou k rovnováhe”). Ak už cítime prvé príznaky choroby, tak je vhodné dopriať telu čo najväčší oddych od trávenia a čo najviac minerálov a vitamínov zároveň. Teda, veľmi ľahko stráviteľné jedlá plné prospešných látok. Skvelým príkladom je vývar (v prípade histamínovej intolerancie len zeleninový alebo z mäsa a zeleniny – bez kostí).

Do vývaru si môžeme dať rovno uvariť aj väčšie množstvo inej zeleniny, napríklad hokkaida alebo brokolice a v prípade hladu, si zeleninku vybrať a urobiť krémovú polievku (teda nahladko vymixovať
s trochou vývaru a zjemniť maslom). Pri veľkom hlade si môžme k zelenine pridať trochu ľahko stráviteľných a nedráždivých sacharidov (napr. batát) alebo aj mäsko (ak na neho máme chuť).
Úplne vylúčime cukor, konzervanty, lepok, spracované jedlá atď. (vylúčime na pár dní aj mliečne výrobky – trávia sa horšie).

Pri strave ešte zmienim dostatočný pitný režim. Či už vo forme čistej vody, alebo bylinkových čajov (moje najobľúbenejšie sú materina dúška, tymián, šalvia, rebríček a baza). Ak je telo dostatočne hydratované, podstatne jednoduchšie odvádza odpadové látky. Pomôcť by mohla aj kurkuma (pre jej silné protizápalové účinky). Kúsok čerstvej alebo štipku sušenej je dobré pridať do vývaru (zabezpečí aj nádhernú farbu ;)). No, a v neposlednom rade, čerstvé vňate alebo klíčky sú doslova vitamínovou bombou (10g brokolicových klíčkov napr. obsahuje rovnaké množstvo sulfuru (nevyhnutný pre fungovanie detoxikačných ciest pečene) ako 500g brokolice).

Mám pre Teba DAR
MINI KURZ: Uvoľnenie závislosti na sladkom a prejedaní
Nájdeš ho v mini členskej verzii – Cesta k zdraviu.
Umiestnila som tam aj Test zdravia a ďalšie zaujímavé materiály zDARma.


2. Vitamín C

Mnoho z nás vie, že vitamín C pôsobí aj preventívne a aj pomáha pri príznakoch choroby. Dôležité je však vedieť, že v čase, keď imunitný systém bojuje s vírusom, sa požiadavky tela na tento vitamín znásobujú (niekedy až tisícnásobne). Je preto vhodné v čase nástupu prvých príznakov dopĺňať telu veľmi vysoké dávky tohto vitamínu.
Pre dospelú osobu je horná hranica až 5g na deň (čo je napr. 20x 250mg tableta celaskonu). Dávky si rozdelíme rovnomerne počas dňa. Predávkovanie nie je možné – je to vo vode rozpustný vitamín, ktorého nadbytok telo vylúči. Pri naozaj mimoriadnom nadbytku nás maximálne preženie, čo je znak toho, že na daný deň máme vitamínu dosť ;). Takéto vysoké dávky neberieme preventívne, ale iba pri prvých náznakoch choroby. Takých 3-5 dní.
Šanca, že prvé náznaky do choroby ani nevyústia, je veľmi vysoká (až 70%).

Mimochodom, vitamín C je vitamín hodný Nobelovej ceny! Už v roku 1954 bol Linus Pauling ocenený Nobelovou cenou za výskum vitamínu C. Vieš prečo? 

  1. Lebo Vit C v dostatočne vysokých dávkach má potenciál prevencie nachladnutí, chrípky, vírusov
    a dokonca aj rakoviny.  
  2. Optimálna dávka dospelého človeka počas bežných dní je 1000 mg ráno a 1000 mg poobede.
    Keď sme chorí, tak ešte vyššia! Až 5000 mg denne.  

Je lacný a dokonalo bezpečný. Nadbytok telo vylúči močom, pri veľkom predávkovaní Ťa môže maximálne prehnať. Čo znamená, že v daný deň si prijal/a vit C maximum, a ďalší deň môžeš telu dopriať ďalšiu dávku.   

A tak mi napadá – pošli alebo napíš túto informáciu každému, kto chceš aby zvládol „chrípkovú sezónu“ úplne zdravučký 😉. Niekedy aj takýto „jednoduchý trik“ je to, čo stačí k veľkej zmene 😊. 

3. Oregánový olej

Najsilnejšie prírodné antibiotiká aké poznám. Ja používam oleje doTERRA. Sú drahšie, ale sú to terapeutické certifikované oleje (navyše, používam ich len v prípade potreby, takže vydržia veľmi dlho).
Je silne antibakteriálny, svojimi účinkami sa vyrovná (na základe viacerých vedeckých štúdií dokonca predčí) širokospektrálnym antibiotikám. Zároveň je aj antivírusový, čo už nedokážu ani antibiotiká. Okrem toho zabíja parazity, plesne a kvasinky. Je protizápalový a bráni vzniku respiračných ochorení.

K oleju z oregána mám dokonca osobný vzťah ;). Ono, na nete sa totiž o pozitívnych účinkoch „kadečoho“ popíše všeličo… ale človek uverí, až to sám zažije. Ja som uverila niekedy minulý rok, keď bol Teo chorý. On naozaj nebýva chorý, ale vtedy to bola celkom sila. Kašľal, mal vysoké teploty, pri dýchaní chrčal. Skúšala som všetko, čo som dovtedy poznala ja a aj moja mama. Nič nepomáhalo. V sobotu to bolo tak zlé, že ma mama posielala na pohotovosť (a to ona je ten typ človeka, ktorý k lekárovi nejde, ani keď by sa už fakt patrilo). Posledné, čo mi napadlo bolo, vyskúšať oreganový olej. Je veľmi silný a neodporúča sa podávať deťom vnútorne. Ja som, však, mala pocit, že už nemám na výber. Večer som Teovi kvapla kvapku oleja do polievkovej lyžice kokosového oleja (na zriedenie) a dala mu to zapiť čajíkom. Bol tak vysilený, že ani neprotestoval (pritom tento olej fakt štípe). Zrazu celú noc prespal. Ráno som mu dala ďalšiu kvapku a poobede mu už klesla teplota. Táto liečba trvala 3 dni a Teo bol úplne fit. S manželom a mamou sme nechápali. Ale odvtedy mám tento olej vždy pri sebe.

V prípade potreby ho používam troma spôsobmi:

a. Potieraním na pokožku. Cez pokožku sa do nášho tela dostane veľmi rýchlo a zároveň nedráždi trávenie (lebo on je fakt silný). Takže do fľaštičky si nalejeme 50 ml podkladového oleja (napríklad olivového, mandľového…). K tomuto oleju nakvapkáme 15 kvapiek oregánového oleja a premiešame. Viackrát denne (čím častejšie, tým lepšie) si natrieme chodidlá a chrbátik. Toto je ideálny spôsob pri malých deťoch.

b. Vdychovaním. Už počas natierania tento olej prirodzene vdychujeme. Okrem toho je vhodné kvapku oleja dať do difúzera alebo do rozprašovača (vodu zmiešame s 2 kvapkami oleja) a aplikovať po izbách, najmä v spálni – dezinfikuje vzduch a lieči priamo dýchacie orgány. Vôňa nie je úplne príjemná, ale pri spojení s mätou a /alebo eukalyptom je to super.

c. Vnútorne. Najmenej príjemný spôsob. Olej naozaj štípe. Avšak, v prípade prepuknutia choroby pomáha mimoriadne rýchlo a účinne. Doslova. Ako keď si vezmeme tabletku antibiotík. Na polievkovú lyžicu si nalejeme nosný olej (kokosový mi chutí najviac). Do tohto oleja dáme 2 kvapky oregana a zapijeme dostatočným množstvom vody. Užívame 3-4x denne.

4. Oil pulling – Jemný detox

Telu môžeme pomôcť sa zbaviť odpadových látok. Spôsobov bude asi viacero. Ja mám obľúbené 2.

Tým prvým je oil pulling (neviem to celkom výstižne preložiť). Je to stará technika používaná v klasickej medicíne v Rusku a aj ajurvéda ju spomína. Postup je veľmi jednoduchý. Ráno (alebo aj inokedy, len vždy nalačno) si dáme do úst polievkovú lyžicu kokosového oleja (môže byť aj olivový, len s ním to nie je moc chutné). Tento olej potom premieľame v ústach podobne ako ústnu vodu 20 minút (treba si na to zvyknúť, na začiatok stačí aj 10 a postupne čas zvýšiť). Potom olej vypľujeme do koša (nie do výlevky, lebo tuhne a postupne ju upchá) a vyčistíme si zuby.

Olej na seba viaže všetky baktérie a iné odpadové látky, ktoré sa nachádzajú v ústach. Takmer ihneď si môžete všimnúť, menej bieleho povlaku na jazyku. Oil pulling okrem toho pomáha pri zápale ďasien, odhalených krčkoch na zuboch, bolesti hlavy (vždy, keď zacítim miernu bolesť, tak ako prvé siaham po tomto). Zároveň, pri pravidelnom používaní bieli zuby, zlepšuje sviežosť dychu, redukuje zubné kazy, pomáha pri kvasinkovej infekcii v tele a najnovšie výskumy ukazujú, že dokonca znižuje riziko herpesov a aftov a zlepšuje imunitu.

Nerobím ho denne, ale vždy keď sa ráno cítim „nie úplne vo svojej koži“, tak siahnem po lyžici kokosového oleja. V období „chrípok“ či „korony“ ho vlastne robím denne.

5. Horúci kúpeľ nôh (s epsomskou soľou)

Toto je super príjemný spôsob ako pomôcť svojmu telíčku. Do lavóra si prichystáme horúcu vodu (tak horúcu ako zvládneme). Ja si zvyknem chystať silný bylinkový čaj (zo šalvie/rebríčka/materinej dúšky… hocičoho). Do vody pridáme epsomskú soľ a ponoríme nohy na 10-15 minút. Je vhodné mať pri sebe aj kanvicu s vriacou vodou a postupne prilievať. Epsomská soľ navodzuje stav relaxácie, odstraňuje z tela toxíny, znižuje zápal a pomáha pri rôznych bolestiach. Namiesto soli (alebo na striedačku) môžeme použiť aj sódu bikarbónu. Má antibakteriálne a antimykotické účinky a celkovo pôsobí na telo blahodárne.

Okrem toho, nohy sú nejako prepojené s nosom. Toto ma naučila už moja babička. Keď má človek plný nos, tak veľmi pomôže poumývať tvár studenou vodou a namočiť nohy do horúcej vody. Momentálne neviem na akom princípe to funguje, ale je to kúzelné. Nos sa uvoľní a hneď sa dýcha ľahšie.

6. Spánok

Spánok je najlepší lekár.

Je to pravda. V čase prvých príznakov pre seba nemôžeme urobiť nič lepšie ako si zobrať 3 dni voľna a čo najviac spať. Telo potrebuje zmobilizovať svoje sily a upratať vírusy. Ak ho nútime pracovať, premýšľať, upratovať, či behať za deťmi, tak mu v tom veľmi nepomáhame.

7. Vitamín D

Dostatok vitamínu D je skôr preventívne, ale veľmi účinné opatrenie. Tento vitamín je úplne zásadný pre správne fungovanie imunitného systému. Pravdou je, že väčšina populácie ho má nedostatok. Dostatočnú dávku nám zabezpečí 15 minút na slnku denne, pričom potrebujeme mať odhalených aspoň 60% pokožky. Keďže v zimných mesiacoch to nie je celkom možné, tak si ho počas slnečných dní potrebujeme „nazbierať“ viac. Počas opaľovania sa si pomôžeme, ak jeme stravu bohatú na betakarotén (oranžová zelenina – mrkva, batát, hokkaido, žltý melón,… ale vždy konzumovaná s tukom).
V zime je možné ho dopĺňať suplementáciou. Predávkovanie pobytom na slnku nie je možné, doplnkami však áno. Zároveň, tento vitamín sa nedá doplniť „nárazovo“ tak ako C-čko. Čiže, dostatočný pobyt na slnku (a teda aj na čerstvom vzduchu ;)) je kľúčový.

Telo naozaj má mechanizmy na to, aby sa samo vrátilo do prirodzeného stavu. Môžeme mu pomôcť a je vhodné mu v liečení nebrániť. Dôležité je ešte si uvedomiť, že telo sa nedokáže liečiť v stave stresu (ani ak je pozitívny). Takže si nepomôžeme čítaním strašidelných príznakov na nete a ani obavami či strachom. Kedykoľvek sa nám zvýši tep a nastane klasická „stresová reakcia“ organizmu, telo prepína
z módu „liečenia a opravy“ do módu „bojuj alebo uteč“. Dôvera v to, že si telo poradí, mu pomôže oveľa viac ;). Stav relaxácie je rovnako prospešný ako spánok. Ak sa z nejakých dôvodov neviete upokojiť, existuje pár trikov, ktoré upokojujú nervovú sústavu. Konkrétne, čaj z medovky, vôňa levandule (napr. levanduľový esenciálny olej), pomalá hudba, či prítmie alebo svetlo sviečok.

Krásny čas a pevné zdravie Vám prajem 🙂

Lea

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů