Sladká chuť a depresia: Čo ich spája?

13.3. 20235879x0

Usmievam sa. Tak zoširoka, ako sa len dá. Práve som počúvala videá od Mišky – ženy, ktorú som prizvala k spolutvorbe kurzu. Ona sa totiž na veci zvyčajne pozerá z opačnej strany ako ja. Keď si potom navzájom povieme to, čo vidíme, vzniká nádherný obraz (doslova Big picture). 

Takže… prečo sa usmievam? Počúvala som video o 2 nádherných a úžasne praktických rituáloch, ako uvoľniť emočné jedenie. Miška v ňom spomenula, že sladká chuť vyživuje srdce. A mne sa vtedy zrazu poskladala v hlave celá nová časť vesmíru 🥰. 

Ako to vlastne je so sladkou chuťou?

Sladká chuť je prirodzená, a väčšina ľudí ju miluje. Je to chuť materského mlieka – spája sa nám s bezpečím, s tým pocitom  “v mamkinom náručí”. Sladká chuť je však do určitej (u každého inej a pomerne malej, ale podstatnej) miery dôležitá aj pre výživu mozgu. Tu viem, že sa mnohým, ktorí výžive rozumejú, “zježia chlpy na celom tele”, pretože cukor je predsa pre mozog to najhoršie, čo môže byť, a zároveň mozog je tvorený a teda aj vyživovaný primárne tukom! Áno, je to pravda. Sladká chuť je ale pre zdravie mozgu nevyhnutná tiež. Daj mi prosím priestor to vysvetliť a dočítaj až do konca ;).

Serotonín – hormón dobrej nálady a “bezpečná brzda pre náš mozog”

Myslím si, že mnohí z nás už vedia, že pocity, ktoré prežívame, vo veľkej miere závisia od zdravia nášho mozgu, a teda aj od úrovne našich neurotransmiterov. Jedným z nich je serotonín. Nazýva sa aj „hormón šťastia“. Upokojuje nás, zabezpečuje našu schopnosť prestať alebo povedať NIE a znižuje apetít. Jeho dostatočná úroveň je skutočne pre spokojný život nevyhnutná. 

Kde sa serotonín vyrába? Až 90% serotonínu sa vyrába v čreve. Tu by sa asi mohlo očakávať, že začnem popisovať návod na to, ako vyliečiť črevo. ALE má to háčik, o ktorom málokto reálne vie!  Serotonín, ktorý je vyrobený v čreve, mozog nedokáže použiť. Jednoducho povedané, tento hormón je akoby príliš veľký na to, aby prešiel cez bunkovú stenu mozgu.

Ako teda vzniká serotonín v mozgu?

Tu prichádza kľúčová informácia. Mozog si musí tento hormón vytvoriť sám!!! Vytvára si ho z esenciálnej aminokyseliny TRYPTOFAN, ktorá je prekurzorom serotonínu. Esenciálna znamená, že ju musíme prijať v potrave (nie je iná možnosť pre telo, ako ju získať). Zdrojmi sú morčacie mäso, krevety, treska, tuniak, kuracie mäso, špenát, či tekvicové semienka. 

Inými slovami, človek musí zjesť potravinu, v ktorej sa nachádza tá správna aminokyselina (tryptofan) a potom je táto aminokyselina prenesená do mozgu, kde ju mozog použije, aby vytvoril serotonín.

Sladká chuť – ako prostriedok transportu

Tak a teraz sa dostávame k pointe. Na to, aby telo dokázalo preniesť tryptofan do mozgu, je potrebné určité množstvo inzulínu v krvi!!! Toto je zásadná informácia! Inzulín je totiž hormón, ktorý telo vylučuje vtedy, ak príjmeme sacharidy.

Najrýchlejším zdrojom sú jednoduché sacharidy a tie chutia sladko (z prírodných a kvalitných zdrojov je to ovocie, datle, med, kokosový cukor, či javorový sirup). POZOR!!! Ja tu nehovorím o prejedaní sa a ani o jedení rafinovaného cukru. Len vysvetľujem, prečo si naše telo pýta sladkosť, keď sme smutní. Sladká chuť doslova pomáha telu v tom, aby mozog mal šancu vytvoriť si viac „hormónu šťastia“.

Kruh sa uzatvára – sladká chuť rozveseľuje srdce

Tak, a myšlienkový kruh sa práve uzavrel. To, čo tradičná medicína zistila empirickým pozorovaním, je možné vysvetliť aj vedou. Určité malé množstvo sladkej chuti, prijímané v rovnováhe cukru v krvi, je jedným z kľúčov k šťastiu. Som v tejto chvíli skutočne vďačná, že si dovoľujem jesť často sladké raňajky (ktoré sú však stále v podstate low-carb ;)).

Ak chceš vedieť o rovnováhe cukru v krvi viac,
pozri si aj môj úspešný minikurz.
Nájdeš ho v mini členskej sekcii – Cesta k zdraviu.
Umiestnila som tam aj Test zdravia a ďalšie zaujímavé materiály
ZDARMA.


V tomto momente ťa zároveň pozývam do kurzu Výživa pre zdravie. To, čo som tu popísala, je len malou súčasťou jednej z jeho lekcií. V kurze ideme do hĺbky aj šírky. Jemne, a zároveň mimoriadne prakticky. Fakt to nie je diéta, kde ťa naučím nejaké nové pravidlá. Je to akoby praktický kurz funkčnej výživy. Ideálny pre každého, kto si chce aj pomocou stravy vytvárať podmienky pre zdravie. Táto investícia sa vráti tebe aj tvojim deťom a vnúčatám tisícnásobne.


S láskou Lea

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů