Sladká chuť a depresia: Čo ich spája?

13.3. 20235381x0

Usmievam sa. Tak zoširoka ako sa len dá. Práve som počúvala videa od Mišky – ženy, ktorú som prizvala k spolu-tvorbe kurzu. Ona sa totiž na veci zvyčajne pozerá z opačnej strany ako ja. Keď si potom navzájom povieme to, čo vidíme, vzniká nádherný obraz (doslova Big picture). 

Takže… prečo sa usmievam? Počúvala som video o 2 nádherných a úžasne praktických rituáloch ako uvoľniť emočné jedenie. Miška v ňom spomenula, že sladká chuť vyživuje srdce. A mne sa vtedy zrazu poskladala v hlave celá nová časť vesmíru 🥰. 

Ako to vlastne je so sladkou chuťou?

Sladká chuť je prirodzená, a väčšina ľudí ju miluje. Je to chuť materského mlieka – spája sa nám s bezpečím, s tým pocitom  “v mamkinom náručí”. Sladká chuť je však do určitej (u každého inej a pomerne malej, ale podstatnej) miery dôležitá pre výživu mozgu. Tu viem, že sa mnohým, ktorý sa výžive rozumejú “zježia chlpy na celom tele”, lebo veď cukor je pre mozog to najhoršie čo môže byť a zároveň mozog je tvorený a teda aj vyživovaný primárne tukom. Áno, je to pravda. Sladká chuť je ale pre zdravie mozgu nevyhnutná tiež – daj mi prosím priestor to vysvetliť a dočítaj až do konca ;).

Serotonín – hormón dobrej nálady a “bezpečná brzda pre náš mozog”

Myslím, že mnohí z nás už vedia, že pocity ktoré prežívame do veľkej miere závisia nad zdravím nášho mozgu a teda aj nad úrovňou neurotransmiterov. Jedným z nich je serotonín. Nazýva sa aj hormón dobrej nálady. Upokojuje nás, zabezpečuje našu schopnosť prestať alebo povedať NIE a znižuje apetít. Jeho dostatočná úroveň je proste pre spokojný život nevyhnutná. 

Kde sa serotonín vyrába? Až 90% serotonínu sa vyrába v čreve. Tu by sa asi mohlo očakávať, že začnem popisovať návod na to, ako vyliečiť črevo. ALE, má to háčik, o ktorom málokto reálne vie.  Serotonín, ktorý je vyrobený v čreve, mozog nedokáže použiť. Jednoducho povedané, tento hormón je akoby príliš veľký na to, aby prešiel cez bunkovú stenu mozgu.

Ako teda vzniká serotonín v mozgu?

Tu prichádza kľúčová informácia. Mozog si musí tento hormón vytvoriť sám!!! Vytvára si ho z esenciálnej aminokyseliny TRIPTOSEN, ktorá je prekurzorom serotonínu. Esenciálna znamená, že ju musíme prijať v potrave (nie je iná možnosť pre telo ako ju získať). Zdrojmi sú morčacie mäso, krevety, treska, tuniak, kuracie mäso, špenát či tekvicové semienka. 

Inými slovami, človek musí zjesť potravinu, v ktorej sa nachádza tá správna aminokyselina (triptosen) a potom je táto aminokyselina prenesená do mozgu, kde ju mozog použije, aby vytvoril serotonín.

Sladká chuť – ako prostriedok transportu

Tak a teraz sa dostávame k pointe. Na to, aby telo dokázalo preniesť triptosen do mozgu je potrebné určité množstvo inzulínu v krvi!!! Toto je tak zásadná informácia! Inzulín je totiž hormón, ktorý telo vylučuje ak príjmeme sacharidy.

Najrýchlejším zdrojom sú jednoduché sacharidy a tie chutia sladko (z prírodných a kvalitných zdrojov je to ovocie, datle, med, kokosový cukor či javorový sirup). POZOR!!! Ja tu nehovorím o prejedaní sa a ani o jedení rafinovaného cukru. Ja len vysvetľujem, prečo si naše telo pýta sladké keď sme smutní. Sladká chuť doslova pomáha telu v tom, aby mal mozog šancu si vytvoriť viac hormónu šťastia.

Kruh sa uzatvára – sladká chuť rozveseľuje srdce

Tak, a myšlienkový kruh sa práve uzavrel. To, čo tradičná medicína zistila empirickým pozorovaním je možné vysvetliť aj vedou. Určité malé množstvo sladkej chuti, prijímané v rovnováhe cukru v krvi je jedným z kľúčov k šťastiu. Som v tejto chvíli skutočne vďačná, že si dovoľujem jesť takmer každé ráno sladké raňajky (ktoré sú ale stále ešte v podstate low-carb ;)).

Ak chceš vedieť o rovnováhe cukru v krvi viac,
pozri si aj môj úspešný minikurz.
Nájdeš ho v mini členskej sekcii – Cesta k zdraviu.
Umiestnila som tam aj Test zdravia a ďalšie zaujímavé materiály
ZDARMA.


Zároveň, pozývam ťa v tomto momente do kurzu Výživa pre zdravie. To, čo som tu popísala je len malou súčasťou jednej z jeho lekcií. V kurze ideme do hĺbky a šírky. Jemne a zároveň mimoriadne prakticky. Fakt to nie je diéta, kde ťa naučím nejaké nové pravidlá. Je to akoby praktický kurz funkčnej výživy. Ideálny pre každého, kto si chce aj pomocou stravy vytvárať podmienky pre zdravie. Táto investícia sa vráti tebe aj tvojim deťom a vnúčatám tisíc násobne.


S láskou Lea

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů