Správne zásoby (ako základný predpoklad úspechu)

1.2. 2024482x2

Posledné dni som mala to potešenie sa stretnúť s veľmi inšpiratívnymi ženami. Preberali sme (okrem iného :D) aj stravu, a spoločne sme si uvedomili, že jeden z najväčších rozdielov v našich stravovacích návykoch vytvára prostredie. Teda to, akým jedlom sa obklopujeme (aké máme zásoby suchých potravín, čo máme v chladničke, ako efektívne využívame mrazničku a aj veľmi podstatné “detaily”, ako napr. či mávame snacky v miskách po stoloch a pod.). 

Po niekoľkých takýchto rozhovoroch sa mi v mysli objavilo veľmi konkrétne prepojenie. Správne zásoby jedla sú si v mnohom veľmi podobné so správnym šatníkom. Je v podstate úplne jedno, koľko kusov oblečenia máme, pokiaľ nám väčšina z nich nesedí, necítime sa v ňom dobre, je príliš obnosená alebo sa nedá navzájom kombinovať. Mnoho žien má preplnené skrine a zároveň každé ráno myšlienku “nemám si čo obliecť”. Úplne bez nátlaku priznávam, že som to takto mala roky. Zároveň dobrá správa je, že sa to dá pomerne jednoducho zmeniť. 

Úplne rovnako to je so stravou. Je nielen zbytočné, ale dokonca aj kontraproduktívne, mať doma všetky druhy bezlepkových múk, X druhov strukovín a nespočet druhov potravín (hoc aj z bio obchodov), pokiaľ z nich človek nevie nič chutné pripraviť. Prípadne (čo sa deje veľmi často), pri odhodlaní niečo “zdravé upiecť”, zistí že mu i tak vlastne chýba nejaká úplne zásadná surovina.  Takéto zásoby vytvárajú chaos, niekedy plytvanie a častokrát frustráciu (aká je zdravá strava drahá, komplikovaná a aj tak nechutí dobre). 

A teda… aké je riešenie? 

Urobiť pár jednoduchých a zároveň múdro zvolených krokov. Uvediem najprv príklad so šatníkom. Existuje univerzálny návod na to, aké kúsky potrebujeme? Internet sa tvári, že áno – nazvali ho kapsulový šatník… ale v skutočnosti to väčšine žien nesedí. Len málo z nás chce chodiť celé dni oblečená v základných farbách, nadčasových strihoch a nosiť dookola 50 tých istých kusov oblečenia. Čo teda funguje? Vytvoriť si svoj “content wardrobe”. V praxi je to proces (pri šatníku trvajúci niekoľko týždňov), v ktorom si nájdem oblečenie sebe na mieru. Podľa svojho štýlu, toho kde trávim čas, čo mi sedí – aký mám typ postavy, v obľúbených farbách a v počte kusov, ktoré mne vytvoria pocit “presného dostatku”. Moje kroky sú:

  1. Idem na pinterest, kde si nájdem fotky oblečenia, ktoré sa mi páči – viem si ho predstaviť na sebe. Takýchto inšpiratívnych fotiek potrebujem na sezónu aspoň 20. 
  2. Zistím si, aký mám typ postavy.
  3. Vytriedim si svoj šatník (kúsky, ktoré milujem a/alebo často nosím, do šatníka vrátim, kúsky ktoré neznášam/nenosím vôbec, darujem, a to medzitým si dám aspoň na nižšie poličky alebo do krabice). 
  4. Zoberiem si svoj zošit, poznámky v diári a zapíšem do neho všetky kusy oblečenia, ktoré mi zostali a fakt ich mám rada.
  5. Otvorím si svoju nástenku šiat na pintereste a začínam skúmať. Aké kusy oblečenia sa tam opakujú? Aké majú strihy? Čo s čím sa mi páči skombinované? Zapíšem si na iný papier každý kus oblečenia, aj doplnok, ktorý ma láka.
  6. Porovnám si poznámky v zošite s papierom. Zakrúžkujem, čo mi chýba, a to si napíšem na “nákupný zoznam” do diára. Pri každom kuse si zároveň v mysli predstavím, s čím by som ho skombinovala. 
  7. Najbližšie, keď idem nakupovať, tak si v obchode otvorím tento nákupný zoznam, a kúpim iba to, čo tam mám zapísané. Tak sa mi nestane, že nosím domov veci, ktoré “boli v akcii”, ale vlastne nie sú môj štýl… alebo sa mi v kabínke páčili, ale zistím že ich neviem s ničím skombinovať a podobne…

Len pre info, môj dokonalý “content wardrobe” má 130 ks šiat. Je to podstatne viac ako 50 ks a zároveň je to moje minimum, v ktorom sa cítim, že si fakt “vždy mám čo obliecť”. Ja osobne si dokonca niektoré kusy oblečenia (tričká, silonky, legíny či body) nakupujem stále tie isté – v tej istej značke aj farbe. Ak si overím ich funkčnosť, tak sa stávam verným zákazníkom. 

Taaaak.. a ako to teda je v jedle? Veľmi podobne. Vytvoriť si správne zásoby chce tiež trošku trpezlivosti a zručností. Postupnosť by mohla byť:

  1. Nájdem si recepty či kombinácie jedál, ktoré sú zdravé, v rovnováhe a lákajú ma. Niekde si ich uložím, tie overené ideálne aj vytlačím. 
  2. Okrem rovnováhy a všeobecnej kvality si navnímam aj svoju individualitu (a na začiatok vylúčim aspoň suroviny, po ktorých mi je ťažko, odgrguje sa mi a pod.)
  3. Vytriedim si aktuálne zásoby. Potraviny, ktoré viem, že nie sú zdravé a neprospievajú mi, vynesiem z domu preč.
  4. Zoberiem si papier a zapíšem si, aké zásoby vlastne mám (tento krok sa zdá byť “zbytočný” a myseľ nás skúša…  že “predsa si netreba zapisovať”…, ale ak si fakt sadneš a začneš zapisovať, uvedomíš si, koľko veľa toho zvyčajne doma máš… a čo z toho je aj po vytriedení zbytočné).
  5. Vrátim sa k receptom, ktoré chcem vyskúšať, a porovnám suroviny. Tie, ktoré v zásobe doma nemám, si zapíšem na nákupný zoznam. 
  6. Keď idem nakupovať, tak kúpim iba to, čo mám zapísané. Ďalšie “lákavé super potraviny” mi budú dosť zbytočné, ak netuším, ako by som ich spotrebovala. 

Na prvý pohľad tento proces asi vyzerá ako zbytočne komplikovaný… lenže prináša mimoriadnu ľahkosť, nadhľad a pocit bezpečia. Predstav si, že máš doma také zásoby (trvanlivých potravín aj snackov, v chladničke aj v mrazničke), že 90% svojich obľúbených zdravých jedál si dokážeš kedykoľvek pripraviť a to 365 dní v roku. 

Ak pôjdeme ďalej, môžeš si dokonca predstaviť, že máš vytvorený svoj univerzálny nákupný zoznam zásob a už aj obľúbené e-shopy, kde si raz za 2-3 mesiace urobíš objednávku a všetko ti príde domov (ešte aj v zľave a s dopravou zadarmo…, lebo si objednáš všetko naraz v množstve, ktoré je pre tvoju domácnosť primerané). 

Keď sa človek toto naučí, tak zistí, že:

  • Zdravá strava je cenovo veľmi podobná “klasickej strave”… hoc aj jednotlivé suroviny sú drahšie, v súčte viac nezaplatí (pretože mu stačí k uspokojeniu menšie množstvo a tiež prestane kupovať väčšinu spracovaných výrobkov). 
  • Časová investícia sa násobne vráti späť (ročne ušetrí obrovské množstvo času nákupmi v rôznych obchodoch a študovaním zloženia).
  • Pocit bezpečia (teda pocit, že mám toho dosť) záleží podstatne viac od kvality ako od množstva.

A len tak mimochodom… platí to aj pri šatníku. Ja som napríklad zistila, že:

  • Vysokokvalitné základné kúsky oblečenia (ako rifle, silonky, spodné prádlo, kabát, topánky) ma v závere vyjdú lacnejšie ako na prvý pohľad cenovo výhodné oblečenie z “fast fashion”. Zimné topánky nosím už 7-mi rok, jedny kvalitné silonky vydržia bez očka aj 10-15 praní (a to máme aj kocúra). 
  • Investícia času, ktorú venujem nájdeniu tých “dokonalých kúskov”, sa mi vráti 100-násobne, pretože sa mi hodia skoro ku všetkému, nosím ich niekedy aj denne, sú maximálne pohodlné a ja osobne si dokonca niekedy kupujem po obnosení ten istý model niekoľko rokov po sebe.
  • …a hlavne, mám pocit, že si mám čo obliecť :). 

Zaujalo ťa to? S tvorbou šatníka ťa podporiť veľmi neviem (ale keď ťa to zaujíma, napíš do komentu a pošlem ti link na youtuberku, ktorá mňa veľmi inšpirovala). 

Pri strave mám tento proces vymojkaný do posledného detailu. Správne zásoby sú podľa mňa dokonca tak podstatné, že v kurze, v jeho úplnom úvode, je ako prvá praktická úloha nákupný zoznam. Sú tam spísané všetky suroviny, ktoré sa vyskytujú v mojich receptoch, rozdelené do praktických kategórií, a dokonca som aj pridala informácie, kde ja osobne zvyknem nakupovať. 

Ako bonus existuje aj zdieľaná tabuľka, kde členky zapisujú svoje obľúbené produkty s overeným zložením aj chuťou :). 

PS: Ak zvažuješ kurz, ale potrebuješ si najskôr svoje rozhodnutie overiť a pred platbou zodpovedať otázky, či odkomunikovať, či je v tvojej aktuálnej (nielen zdravotnej) situácii vhodný, pokojne mi napíš e-mail, rada Ti úprimne odpoviem. 

Komentáre
  1. Petra píše:

    Hezký den, ano, to, co píšete, považuji za alfu omegu ve stravování i v oblékání a v mnoha dalších oblastech… Mohla bych poprosit o odkaz na youtuberku věnující se šatníku? 🙂 Jinak jste mě inspirovala si protřídit suroviny v kuchyni. Děkuji.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů