Zdravé stravovanie: Ktorý spôsob stravovania je najúčinnejší?

26.3. 20232000x0

Napadla aj Teba niekedy otázka, že “ako sa mám vlastne stravovať, keď existuje toľko “systémov/ diét”, každá tvrdí, že je najlepšia, ale vzájomne si odporujú?!” Potraviny, ktoré jeden systém doporučuje, iný úplne zakazuje…

Ako to vlastne je? Ktorá diéta je tá správna?

Ak ťa zaujíma rovno odpoveď, tak klikni tu 😉 👇

Mala som potrebu napísať aj ako som sa k nej dopracovala ;).

Tak toto sú otázky, nad ktorými som si lámala hlavu roky. Fakt roky. Najprv “len” kvôli chudnutiu. Už v detstve (odkedy si pamätám!!!) som nebola so svojím telom spokojná. Nielen s tým ako vyzerám, ja som sa v ňom vlastne ani necítila dobre. Mala som pár kíl navyše, bolieval ma často chrbát aj hlava a chorá som bola mnohokrát za rok. Únavu som dokonca považovala za normálnu, pretože som len veľmi výnimočne vstávala ráno plná energie. 

Tak som hľadala a skúšala všetko, čo mi dávalo aspoň trochu logiku. Častokrát ma milo prekvapil nárast energie, či zhodenie pár kíl, pokiaľ som “na diéte” vydržala dlhšie. Lenže, absolútne žiaden stravovací režim pre mňa nebol udržateľný dlhodobo… Nebolo mi v tom pohodlne. Mala som pocit, že sa obmedzujem. Niekedy mi jedlo fakt nechutilo a často som mala chuť práve na to, “čo bolo zakázané”. 

Obrovský zlom nastal v momente, keď mi ochrnula polovica tela. Už nešlo len o 3 kilá navyše a bolesti chrbta a hlavy (ktoré som si vlastne myslela, že sú normálne, a že to takto my ľudia proste máme). Už šlo o život. Doslova. Od prvého momentu som cítila, že tým mojím nástrojom, ktorý mi má potenciál pomôcť, je strava. Neviem celkom prečo. Viem, že nástrojov je viacero (dych či pohyb napr.). Možno mi bolo súdené byť funkčným výživovým sprievodcom … a tak som sa učila skrz vlastnú a drsnú skúsenosť… neviem.

Problém však bol, že ja som netušila aká strava… už pred záchvatom som vyskúšala skoro všetko… mnoho na obdobie viacerých mesiacov…makrobiotiku, delenú stravu, ajurvédu, TČM, paleo, IF aj keto. Čiže, logika mi vravela, že ak by mi to fungovalo, tak môj záchvat nenastane. Vôbec som nevedela, čo mám robiť. Pamätám si ako som sa dookola v duchu pýtala:
čo mám robiť, kadiaľ vedie cesta z toho von?”.

A tak, ako sa hovorí, kto hľadá, ten nájde. Odpoveď neprišla takto jasne, ako ju tu spíšem… prichádzala v takých mini dielikoch a ja som si z nich skladala puzzle – celkový obraz.

Jedným z prvých dielikov bola návšteva u akupunkturistu. Na doporučenie ženy, ktorá sa dlhodobo venuje TČM som pila nejaké bylinné zmesi. Dve. Obe chutili otrasne, ale pri jednej z nich ma vyslovene napínalo na zvracanie. Bolo mi to, však, jedno. Bola som ochotná urobiť čokoľvek, len nech ustúpia bolesti, tŕpnutie, tenzie a ten obrovský strach, ktorý som v sebe mala. O týchto zmesiach som mu povedala. Opýtal sa ma na kódy. Pri tej prvej kývol hlavou, že dobre. Pri tej druhej zbystril. Pozrel na mňa a hovorí mi: “Ako na ňu reaguje tvoje telo?”. Ja som ani nevedela, čo tou otázkou myslí :D. Reakcia môjho tela??? Povedala som, že neviem… že asi normálne. Zostalo ticho. (Teraz už viem, že to nepríjemné ticho bolo jeho láskavým darom, aby som sa zastavila… aby som si dovolila prvýkrát v živote venovať reakciám svojho tela pozornosť). Po chvíli mi to došlo. Povedala som mu, že obe chutia hnusne, ale že pri tej druhej ma napína. On sa usmial. Povedal :” Výborne. Tvoje telo vie, že toto mu nerobí dobre. Prečo to potom piješ nasilu?”.  Zostala som ako obarená. Pila som to, lebo mi žena, ktorá bola známa svojou múdrosťou, a ktorej som vyplňovala mnohostranový dotazník mojich symptómov, doporučila bylinkové zmesi za vyše 100€! Ani vo sne by ma nenapadlo, že moje telo má na to iný názor :D. 

A takto, postupne, sa formoval môj prístup k zdraviu. 

Takže, aká je odpoveď na otázku:
“Ktorý stravovací systém je ten správny?”

Jednoduchá. Žiaden. 

Prečo? 

Pretože žiaden z nich nedokáže obsiahnuť INDIVIDUALITU TVOJHO TELA. 

Tak, ako vlastne DNES vnímam tieto terapeutické diéty?

Vnímam ich ako studnice pokladov a skúseností. Všetky, ktoré som vyššie spomenula, vznikli na základe rokov (často storočí či tisícročí) empirického pozorovania. Každý z týchto systémov sa snaží ponúknuť nástroje, ktoré majú potenciál priviesť telo opäť do rovnováhy. Z celistvého a komplexného pohľadu na ľudské telo, ROVNOVÁHA je ZDRAVIE. Choroba, nadváha, bolesti či symptómy, sú prejavmi nerovnováhy v systéme (v tele). Čím závažnejšia choroba, tým je nerovnováha väčšia.

Takže, každý jeden z týchto systémov (či diét) má PRAVDU.
 Problém je, že len čiastočnú.

Ako by aj mohli platiť pre každého? Veď ani topánky si nekupujeme všetci rovnaké. Dokonca, nekupujeme rovnaké topánky ani pre všetkých členov rodiny! (Aj keď majú rovnakú genetiku ;D). 

Je dosť dôležité si uvedomiť napríklad:

  • TČM aj ajurvéda… Oba tieto systémy sú holistické a múdre. Pravda však je, že už len medzi nimi sú pomerne veľké rozdiely. Prečo?  Pretože vznikali v určitom podnebnom pásme, pre učitú rasu a pri prirodzenom výskyte určitého typu potravy (to, čo je u nich lokálne a sezónne a tiež kultúrne prirodzené jesť). Problém nastáva, ak sa niektorého z odporúčaní chceme držať “zubami nechtami”, aj keď nám telo hovorí, že toto teraz nie. Napríklad obilninové kaše. Mnohým vyhovujú… a mnohým ďalším absolútne nie. Už samotné obilniny môžu byť pre oslabené črevo veľmi dráždivé. Niekto neznáša už samotnú kašu. Pre ďalších môže byť obilninové jedlo na raňajky tak nestabilné, že sú hladní do 2 hodín a len si tým “roztočia kolotoč vlčieho hladu a prepadov energie”. A takto by som mohla pokračovať…
  • IF a keto… Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú ich takmer zázračné účinky na zdravie… a predsa mnohým ľuďom (častokrát ženám absolútne nevyhovujú). Prečo? Pretože vzorka obyvateľstva, na ktorom sa tieto štúdie skúmajú sú vždy muži, prípadne mimoriadne výnimočne ženy po menopauze. Vedci bývajú múdri… oni nechcú vo svojich vzorkách obrovské výkyvy výsledkov, ktoré ženský cyklus už zo svojej podstaty prináša. Problém však je, ak sa menštruujúca žena snaží “silou mocou” dodržiavať režim, ktorý nie je pre jej telo vhodný v každej fáze cyklu. No a keto diéta pre ľudí s oslabeným žlčníkom je fakt ako trest. 

…a takto by som mohla pokračovať donekonečna…. myslím si, že už máš predstavu 😉

Aké je teda riešenie?
Ako sa stravovať pre svoje ZDRAVIE?

S veľkou radosťou Ti odpovedám, že JEDNODUCHO. Tie odpovede na to, čo, koľko, kedy a v akom zložení by si mal/a jesť, pozná TVOJE TELO. 

Úprimne sa teším z toho, že sme ako ľudia došli do bodu, kedy je nevyhnutné, aby sme sa vrátili k svojej vlastnej múdrosti. V každej jednej bunke každého jedného z nás je obrovská inteligencia, ktorá robí všetko pre to, aby za každých podmienok udržala ŽIVOT.

My máme v rukách tú moc vytvárať tie podmienky. 

Naše telá s nami komunikujú neustále, a odpoveď na to, “čo je ideálna a liečivá strava pre TEBA, ti môže dať LEN TVOJE TELO”. (Tu mi ešte napadá, že napr. taká HIT /(nie náhodou v dnešnej dobe pomerne častá diagnóza) je toho dokonalým príkladom… nikto nevie presne povedať, ktoré potraviny ju zhoršujú, a ktoré sú bezpečné… jediným skutočným riešením je počúvať svoje telo a začať mu vytvárať podmienky, v ktorých zvládne toho tolerovať viac ;)).

Teraz si viem predstaviť, že ti hlavou beží… “No dobre, počúvať svoje telo…ale to moje telo má chuť na čokoládový koláč alebo chipsy”… 😀

Úplne chápem (tiež som tam bola, a keď mi niekto povedal, že mám počúvať svoje telo, tak sa “mi otváral nožík vo vrecku”)… takže samozrejme, toto nie je cesta, o ktorej hovorím.

Ako teda počúvať svoje telo?
… keď máš pocit, že ťa vedie z cesty (smerom k čokoládovému koláču a chipsom :D)

Moja odpoveď je znova jednoduchá – S POCHOPENÍM. 
Uviesť to ale do praxe nie je úplne ľahké…

S pochopením toho, PREČO ťa to ťahá k čokoládovému koláču? Keď rozum v tomto prípade skutočne právom vie, že to nie je jedlo prinášajúce zdravie (teraz mám na mysli klasický koláč z obchodu, nie kvalitný doma pripravený výborný koláč z tých najvýživnejších surovín ;)).

Inými slovami, telo môžeme s dôverou počúvať, ak je v súlade. To znamená:

  • je hormonálne stabilné (strava prinášajúca rovnováhu cukru v krvi)
  • v čreve je symbióza
  • máme dostatok spánku
  • vieme si naplniť svoje emočné potreby aj inak ako jedlom

Preto, pozývam ťa teraz do mini kurzu zdarma. Pochopíš vyššie povedané a omnoho viac.

Mini Kurz: Uvoľnenie závislosti na sladkom a prejedaní
Pozri si aj môj úspešný minikurz.
Nájdeš ho v mini členskej verzii – Cesta k zdraviu.
Umiestnila som tam aj Test zdravia a ďalšie zaujímavé materiály ZDARMA.



Ak by si chcel/a naozaj porozumieť svojmu telu a vytvoriť mu podmienky pre zdravie V PRAXI, môžem ťa na tejto ceste sprevádzať. Vytvorila som online kurz VÝŽIVA PRE ZDRAVIE. Už len prečítaním toho, čo obsahujú jednotlivé lekcie kurzu pochopíš, kde máš zameriavať svoju pozornosť.  A ak sa rozhodneš, že chceš túto cestu prejsť so mnou, bude mi CŤOU :). Garantujem ti, že sa ti tvoja investícia vráti 100 násobne (a to nielen v podobe pocitu zdravia v tele a obrovského nárastu energie, ale aj skutočne finančne ;)).

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů